• $7,229
  • €8,8466
  • 413.81
  • 1481.63
20 Ocak 2021 Çarşamba 13:19 | Son Güncelleme:

Virüsün yeni etkisi bulundu: En çok 30 yaş altındaki gençlere zarar veriyor

Virüsün yeni etkisi bulundu: En çok 30 yaş altındaki gençlere zarar veriyor

Uluslararası bilim insanları tarafından yapılan bir çalışma yeni tip koronavirüs salgının insanların ruh sağlığında oldukça önemli ruh sağlığı sorunlarına yol açtığını ortaya koydu. Çeşitli ülkelerden 200 bin kişinin incelendiği çalışma, bu durumdan en yüksek düzeyde 30 yaş altı gençlerin etkilendiğini gösterdi. Buna göre, sürekli işini kaybetme korkusu yaşayan ve sevdiklerine bir şey olacak endişesi taşıyan gençler yüksek düzeyde kaygı ve yalnızlık duygusuyla mücadele ediyor.

Yeni tip corona virus (Covid-19) pandemisi, dünyadaki çoğu insan için günlük yaşamı tamamen değiştirdi ve karantinaların ruh sağlığı üzerindeki etkileri endişe veriyor.

NTV'nin The Lancet dergisinden aktardığı habere göre, Kopenhag Üniversitesi, Londra Üniversitesi, Sorbonne Üniversitesi, INSERM ve Groningen Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışma, Avrupa genelinde pandeminin ruh sağlığını nasıl etkilediğini araştırdı. Buna göre, 30 yaşın altındaki gençlerin yeni tip corona virüs karantinaları esnasında en yüksek düzeyde kaygı ve yalnızlık duygusuyla mücadele ediyor.

4 ÜLKEDEN 200 BİN KİŞİNİN VERİLERİ İNCELENDİ

The Lancet dergisinde yayımlanan çalışma kapsamında, araştırmacılar 2020 ilkbaharında ve yaz başındaki ilk ulusal karantinalar arasında dört farklı ülkeden (Danimarka, Fransa, Hollanda ve Birleşik Krallık) 200 bin kişinin ruh sağlığı verilerini topladı ve analiz etti. Dört ülkenin tamamında ise en yüksek düzeydeki yalnızlık ve endişe oranları, Avrupa’da vaka ve ölü sayılarının zirve yaptığı Mart ve Nisan aylarının başında gözlendi. Ülkeler kademeli olarak yeniden açıldıkça, bu sonuçlar birkaç ay içinde yavaş yavaş azaldı.

SALGINI DURDURMAK KADAR ÖNEMLİ BİR SORUN

Araştırmacılar, dört ülkenin salgını ele almak için farklı yaklaşımları olsa da, gençlerde ortaya çıkan akıl sağlığı sorunlarının benzer olduğunu ve uzun vadeli sonuçlardan kaçınmak için önlem alınması gerektiğini belirtti.

COVID-Minds adı verilen çalışmada pandeminin özellikle 30 yaş altı gençlerin ruh sağlığı üzerinde endişe verici bir etkisi olduğu görüldü. Buna göre bu yaş grubunda bulunan insanlar, sürekli olarak işini kaybetme korkusu, kendilerine ya da sevdiklerine bir şey olacağı endişesi ile ile boğuşurken, yakın arkadaşları ve ailelerinden de destek alamadığı için aşırı kaygı ve yalnızlıkla mücadele ediyor.

ÖZEL DESTEK VERİLMELİ

Kopenhag Üniversitesi Sağlık Fakültesi Halk Sağlığı Bölümü’nden Profesör Naja Hulvej Rod, komuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Akıl sağlığı sorunları, salgının oldukça önemli sonuçlarından biri. Elbette virüsün yayılmasını kontrol altına almamız ve elimizdeki bariz acil durumlarla başa çıkmamız gerekse de, potansiyel olarak zarar verici psikiyatrik problemlere de dikkat etmemiz gerekiyor. 30 yaşın altındaki gençler ile akıl hastalığı geçmişi olan kişiler, pandeminin olumsuz etkilerini önlenmesi için özel halk sağlığı müdahalelerinden yararlanmalı” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Danimarka’da geçen yıl başlatılan “'Uzakta birlikte olmak” adlı projesi, Covid-19 salgını sırasında ülkedeki ruh sağlığı durumunu ve sonuçlarını izlemek için sürekli olarak veri topluyor. Haziran 2020'den bugüne kadar toplanan veriler ise çalışmanın sonuçlarını doğruluyor: Karantinalar, kaygı, yalnızlık ve endişeyi artırarak, akıl sağlığı üzerinde olumsuz bir etki yaratıyor. 

Çalışmanın yazarları, kaygının gelecekteki uzun vadeli ağır akıl hastalıkları için önemli bir risk faktörü olduğu belirterek, “Bu nedenle, karantinaların insanları nasıl etkilediğini bilmek çok önemlidir. Eğer bunu başarabilirsek, uzun vadeli sonuçları önleme şansımız daha yüksek” olur ifadelerini kullandı. Covid-19 kaynaklı akıl sağlığı problemlerinin, en az virüsü kontrol altına almak kadar önemli bir toplumsal sorun olduğunu vurgulayan bilim insanları, çalışmada özellikle yalnızlık ve kaygı yaşamaya eğilimli olarak tanımlanan gençlerin gelecekte yaşanacak sorunları önlemek için yakından takip edilmesi gerektiğini açıkladı.

Türkiye'de aşı yaptıranların sayısı 1 milyonu geçti


Haberin Özeti

Bilim insanları tarafından yapılan bir çalışma, koronavirüs salgınının insanların ruh sağlığında oldukça önemli sorunlara yol açtığını ortaya koydu.

DETAY
• Çalışmada çeşitli ülkelerden 200 bin kişi incelendi.
• Bu durumdan en çok 30 yaş altı gençlerin etkilendiği anlaşıldı.
• Sürekli işini kaybetme korkusu yaşayan ve sevdiklerine bir şey olacak endişesi taşıyan gençler yüksek düzeyde kaygı ve yalnızlık duygusuyla mücadele ediyor.
<p>'Aslında kendi tarihimize baktığımızda iki yüz yıldır aynı meseleyi konuştuğumuzu görüyoruz. Batı

Muasır medeniyet seviyesi ve Cherokee Kabilesi...

2 bin 225 rakımdaki çığ tatbikatı nefes kesti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macaristan'da

Ekvador'da, hapishanede çıkan isyanda ölen mahkumların sayısı 75'e yükseldi