• $8,3649
  • €9,9806
  • 486.457
  • 1399.47
5 Ağustos 2020 Çarşamba 16:54 | Son Güncelleme:

Türkiye'den Tacikistan'a işitme tarama cihazları desteği

Türkiye'den Tacikistan'a işitme tarama cihazları desteği
AA

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de bir hastanede yeni doğan bebeklerin daha ileri bir testten geçirilmesi için ihtiyaç duyulan işitme tarama cihazlarını hibe etti.

TİKA'nın Tacikistan'da yürüttüğü "Ana-Çocuk Sağlığını Destekleme Programı" kapsamında hibe edilen cihazların teslim törenine, Tacikistan Sağlık Bakanı Jamoliddin Abdullo Abdullozoda katıldı.

Abdullozoda, TİKA'nın ana çocuk sağlığı alanında yürüttüğü projelerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, benzer projelerin ilerleyen dönemde de artarak devam etmesi arzusunda olduklarını belirtti.

TİKA'nın 2018'de başlattığı program kapsamında ilk aşamada Tacikistan'ın farklı bölgelerinden seçilen 33 doktora, yenidoğan bebeklerde işitme tarama testi konusunda Türkiye'den getirilen uzman doktorlarca eğitim verilmişti.

Eğitim programında başarılı olan 8 Tacik doktor, Türkiye'ye gönderilmiş ve daha ileri bir eğitim almıştı.

Bir sonraki aşamada, Türkiye'de eğitim gören Tacik doktorların görev yaptığı 4 ayrı bölgedeki hastanelere işitme tarama cihazları temin edilmişti.

Son aşamada hibe edilen klinik bera cihazları ile işitme kaybı tespit edilen bebeğin, işitme kaybı seviyesinin tam olarak tespit edilmesi ve ne şekilde tedavi edilmesi gerektiğinin belirlenmesi mümkün olabilecek.

<p>Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal iletişim platformlarında, anlık mesajla

İletişim Başkanı Altun: Tuzağa düşmeyelim

Trabzonspor, bugün 54. yaşını kutluyor.

''Doğuzağaç'' adıyla Uluslararası Meteorit Veri Bülteni'ne işlendi

Vahşi doğanın en inanılmaz anı! Böylesini ilk kez göreceksiniz