• $9,262
 • €10,7921
 • 526.391
 • 1409.56
15 Ekim 2021 Cuma 18:30 | Son Güncelleme:

Tüberküloz nedir, belirtileri neler? Tüberküloz (Verem) önlenebilir mi, tedavi edilmezse ne olur?

Tüberküloz nedir, belirtileri neler" Tüberküloz (Verem) önlenebilir mi, tedavi edilmezse ne olur"

Antibiyotiklerin ortaya çıkmasıyla, insanoğlu tüberküloz (Verem Hastalığı) gibi yaygın ve tehlikeli bir bulaşıcı hastalığın kontrolünü ele geçirmeyi başardı. Bununla birlikte, 21. yüzyılda insanlığa yönelik küresel tehditler listesinde kalmaya devam ediyor. Hastalığa en yatkın kişiler şunlardır: 14 yaşın altındaki çocuklar, 60 yaşın üzerindeki kişiler, şeker hastalığı olan hastalar, cezaevlerindeki mahkumlar, sabit ikametgahı olmayan kişiler, HIV bulaşmış, uyuşturucu bağımlıları.

Tüberküloz, basillerin insan vücuduna girmesi sonucu oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık tehlikelidir çünkü solunum sistemi organlarını etkiler. Erken aşamalarda, hastalık neredeyse asemptomatiktir. Geliştikçe hastanın durumu kötüleşir, ancak spesifik semptomlar gözlenmez. Artan yorgunluk, halsizlik, belirgin bir sebep olmadan keskin bir kilo kaybı, uzun süre azalmayan 37-38°C sıcaklık, gece terlemeleri var. Çocuklarda hastalık yetişkinlere göre daha hızlı ilerler. Peki Tüberküloz nedir, belirtileri neler? Tüberküloz (Verem) önlenebilir mi, tedavi edilmezse ne olur?

Tüberküloz, halk arasında Verem Hastalığı olarak da bilinen bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Aktif akciğer ya da gırtlak veremi bulunan hastalar tüberküloz mikrobunun kaynağı olarak görülür ve mikrop hasta kişilerin solunum yolundan nefes verme, öksürme ya da hapşırma yoluyla ortama yayılır. Bu ortama giren sağlıklı kişiler Mycobacterium tuberculosis isimli mikrobu solunum yoluyla alır ve hastalık bu şekilde yayılmayı sürdürür.

TÜBERKÜLOZ (VEREM) BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tüberküloz mikrobu ile karşılaşan kişiler aylar boyunca hiçbir belirti göstermeksizin sağlıklı yaşamlarına devam edebilir. Bu dönemde kişinin bağışıklık sistemi Mycobacterium tuberculosis bakterisi ile savaşarak hastalığın gelişmesini önlemeye çalışır. Ancak bağışıklık sisteminin yeterli direnci gösteremediği durumlarda tüberküloz mikropları aktif hale gelir ve verem hastalığı ortaya çıkar. Hastalığın başlangıcından itibaren gözlenen tüberküloz belirtileri şöyle sıralanabilir:

15 günden uzun süren öksürük şikayeti,

Yüksek ateş, gece terlemesi,

Şiddetli göğüs ağrısı,

İştahsızlık, hızlı kilo kaybı,

Halsizlik, yorgunluk,

İlerleyen dönemlerde kanlı balgam görülmesi.

TÜBERKÜLOZ (VEREM) NEDENLERİ NELERDİR?

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyadaki bütün hastalıkların yüzde 2,5'ini, önlenebilir ölümlerin ise yüzde 26'sını tüberküloz hastalığı oluşturmaktadır. En yaygın görüldüğü yerler Güney ve Doğu Asya ile Afrika kıtaları olsa da dünyanın tüm kıtalarında ve tüm ülkelerinde görülen tüberküloz, yılda 9,2 milyon kişinin verem hastalığı ile karşılaşmasına neden olur.

Yapılan araştırmalar tüberküloz hastalığında görülen artışların yoğun göçlere ve AIDS hastalığının görülme sıklığına bağlı olarak geliştiğini gösterir. Sanayileşme ile artan göç oranı hastalığın bulaşıcılığını kolaylaştırırken AIDS hastalığına bağlı olarak zayıflayan bağışıklık sistemi de kişinin tüberküloz mikrobuna karşı savunmasını azaltır. Dünyada verem hastalığının görülme oranının en yüksek olduğu yer olan Sahra Güneyi Afrika, AIDS hastalığının da en sık ortaya çıktığı kıta olarak bilinir. Bu durum verem hastalığının AIDS gibi bağışıklık sistemini etkileyen sağlık problemlerine bağlı olarak ortaya çıkabileceğini kanıtlar niteliktedir.

TÜBERKÜLOZ TANISI NASIL KONUR?

Hastalığın şikayetleri ile birlikte tüberküloza işaret eden akciğer grafiği, verem hastalığını akla getirir ancak kesin tanı için balgam kültürü alınmalı ve Mycobacterium tuberculosis bakterisinin varlığı incelenmelidir. Hastadan alınan balgam örneği laboratuvar ortamında incelenir ve bakterinin mikroskobik yöntemle görülmesi ile kesin tanı konulabilir.

Özellikle öksürük şikayetinin sigara, soğuk algınlığı gibi farklı nedenlere bağlanması, kişinin doktor kontrolüne gitmesini geciktirir ve hastalığın büyük oranda ilerlemesine neden olur. Verem hastalığı kişi kadar toplumu da etkileyen ve halk sağlığını tehdit eden ciddi bir hastalık olduğu için toplum tüberküloz konusunda bilgilendirilmeli, belirtileri doğru şekilde değerlendirebilmeli ve "Verem Nedir?" sorusunun cevabı hakkında gerekli bilgi sahibi olmalıdır. Doğru teşhis ve etkili tedavi uygulamasının yapılabilmesi için belirtilerin ilk andan itibaren önemsenmesi ve göğüs hastalıkları uzmanı tarafından detaylı muayene edilmesi gerekir.

TÜBERKÜLOZ TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Tüberküloz tedavisi için geliştirilmiş olan ilaçlar, hastalığın başlangıç evresinde yüksek oranda iyileştirici etki göstererek kişinin sağlığına hızlı şekilde kavuşmasını sağlar. En etkili tedavi uygulamasını sunan dört farklı ilaç çeşidi bulunur. Bu ilaç uygulamaları ile hastaların neredeyse tamamı son derece başarılı bir şekilde tedavi edilir.

İlaç tedavisi için belirlenen süre en az altı ay olmakla birlikte hastalığın şiddetine, toplumda görülme sıklığına, kişinin yaşına ve diğer hastalık öykülerine göre tedavi süresi değişik gösterebilir. Etkili tedavinin sağlanabilmesi için belirtilerin doğru değerlendirilmesi ve erken teşhis ile hastalığın kontrol altına alınması önemlidir. Eğer siz de tüberküloz belirtileri gösteriyor ya da sıklıkla kalabalık ortamlarda bulunuyorsanız, mutlaka belirti takibi yapmanız ve uygun sıklıkta doktor kontrolüne gitmeniz gerekir.

 • tüberküloz
 • tüberküloz nedir
 • tüberküloz belirtileri neler
 • tüberküloz tedavi yöntemleri neler
 • tüberküloz nasıl bulaşır
 • tüberküloz verem
 • verem nedir
 • verem nasıl olur
 • verem tedavisi var mı
<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi