• $8,1575
  • €9,7442
  • 454.156
  • 1375.91
06 Nisan 2021 Salı 01:37 | Son Güncelleme:

Trafik de hava da kalbi vuruyor!

Trafik de hava da kalbi vuruyor!

DSÖ'nün raporuna göre, trafik gürültüsü kalp hastalığı riskini artırıyor. 50 desibelden itibaren her 10 desibelde bir risk yüzde 8 ila 10 oranında artırıyor. Uzmanlar hava sıcaklıklarının ani değişiminin kalp krizine neden olduğunu söyledi. Riskin, her 14 derecelik dalgalanmada yaklaşık yüzde 5 arttığı belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü, trafik gürültüsü ve kalp sağlığı ilişkisi hakkında rapor yayımladı. Rapora göre, trafikte meydana gelen tüm gürültü kaynakları 50 desibelden itibaren her 10 desibelde bir kalp damar hastalığı riskini yüzde 8 ila 10 oranında artırıyor. Konuyla ilgili Prof. Dr. Ali Metin Esen, "Gürültünün kan basıncını yükselterek, ritim bozukluklarına sebep olarak, gece uyku düzenini bozarak, anksiyete ve kaygıyı artırarak bu sonuçları doğurduğu biliniyor. Öfkelendiğimizde ilk 2 saat içerisinde kalp krizi geçirme riskimiz 5 kat artıyor" dedi. Öte yandan işyerinde geçirilen süreye dikkat çeken Esen, "İşyerinde haftada 55 saatin üzerinde vakit geçirmek, 35 ila 40 saate göre kalp krizi riskini artırıyor. Oturma süresinin günde 11 saati geçmesi kalp damar hastalığı riskini 3 kat artırıyor. Ortalama yaşam süresini ise 3.5 yıl azaltıyor."

ANİ HAVA DEĞİŞİMİNE DİKKAT

"Ani değişen hava sıcaklıkları kalp krizi riskini artırıyor" diyen Prof. Dr. Bilal Boztosun ise şunları söyledi: "Bir araştırmada 2010 ila 2016 yılları arasında kalp krizi tedavisi gören 30 binden fazla hastadan alınan veriler incelendi. Eldeki bulguları hava durumu kayıtlarıyla ilişkilendiren araştırmacılar, kalp krizi riskinin, sıcaklıktaki her 14 derecelik dalgalanmada yaklaşık yüzde 5 arttığı belirledi. Ani gelişen soğuk havada kan basıncı yükselir ve damarlarımız büzüşerek kalbe, beyne ve diğer organlarımıza daha fazla kan pompalamasına neden olur. Anormal ve birden düşen hava koşullarında bu kişiler daha yüksek risk altındadır."

<p>RAMAZAN'IN İLK GÜNÜ YAĞIŞLAR ÇEKİLİYOR</p><p>Hafta başında Batı Karadeniz ve İç Anadolu'nu

Meteoroloji Uzmanı açıkladı... Ramazan'da hava durumu nasıl olacak?

Sahur sofranızda bunlar olsun!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Başbakanı Dibeybe'yi resmi törenle karşıladı.

Düzce'de denizin bir kısmı kahverengiye dönüştü