• $7,8228
  • €9,4308
  • 459.326
  • 1328.83
28 Eylül 2014 Pazar 02:07 | Son Güncelleme:

Tırnaklara dikkat! 

Tırnaklara dikkat! 

YARD. DOÇ. DR.ZAHİDE ERİŞ EKEN
zahide.eris@florence.com.tr 

Tırnaklarımız el ve ayak uçlarının koruyucu örtüleridir. Keratin denilen sert dayanıklı proteinden oluşur. El tırnakları ayda 3,5mm; ayak tırnakları ayda 1,6 mm uzar. Tırnak uzaması yaşa, aylara ve yapıya bağlıdır.Tırnaklar yaz aylarında daha hızlı uzar. Kadınlarda gebelik haricinde tırnak uzaması erkeklerden daha yavaştır. Tırnak uzaması hastalık, beslenme, ilaçlar, travma, kronik hastalıklar, ateş ve yaştan etkilenir. 

Tırnak problemleri nelerdir? 

Dermatolojik hastalıkların yaklaşık yüzde 10’u tırnak hastalıklarıdır. Tırnaklar genel sağlık durumunuzu belli eder. Tırnaklardaki renk değişikliği veya kalınlaşma, sağlık problemlerini gösterir. Karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, kalp ve akciğer problemleri, anemi ve şeker hastalığı bunlardandır. Tırnaklarda renk değişikliği, şekilde bozulma, kalınlık, tırnak kenarlarında kanama, ağrı, renk değişikliği tırnak hastalıklarının belirtileridir. 
Melanom dediğimiz cilt kanserleri nadiren tırnak yatağından gelişebilir ve travmatik kanamayla karıştırılır. Tırnak yatağında koyu renkli değişiklikler ve çizgilenme gördüğünüzde bir dermatoloğa başvurmalısınız. 

Adım adım tırnak sağlığı 

- Tırnakların temiz bakımı öncelikli şarttır. Tırnaklarınızın kısa ve temiz olmasını sağlayın. Tırnaklarınızın merkeze düz paralel şekilde kesilmesi sağlıklı uzamasını sağlar. Ayak tırnakları kalın ve kesilmesi zorlaşmışsa ayağı ılık tuzlu suda 10 dakika bekletin, üreli ve salisilik asitli kremler uygulayın. Bu işlemler tırnakları yumuşatır ve kolay kesilmesini sağlar. 
- Tırnaklarınızın ince ve kırılmaya yatkın olmasını önlemek için onları nemlendirin. 
- Uygun ayakkabılar giymek gerekir, dar ayakkabı uzamayan tırnağa yol açar. 
- Tırnak ısırmak ağızdaki bakterilerle eldeki bakterilerin taşınmasını sağlar. Ayrıca doku zedelenmesi yoluyla enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlar. 
- Aseton, tırnakları kurutur bu sebepten az kullanmak gereklidir. 
- Tırnak kozmetiklerine karşı alerjik reaksiyon gösteriyorsanız, kaşıntı ve yanma oluyorsa dermatoloğunuza başvurun. 
- Takma tırnaklar, mantar enfeksiyonuna neden olabilir. 
- Tırnaklarınızın parlak ve sağlıklı olması için beslenmenize dikkat etmelisiniz.  Çinko ve kalsiyum tırnaklar için faydalıdır. Protein, meyve, sebze tüketimi faydalıdır. 

<p>Gram altın son dakika itibarı ile yükselişini sürdürerek 460 lira bandına dayandı. Altın fiyatlar

Altın yakın ve orta vadede yükselecek mi? Gram altında son dakika gelişmeleri!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

AVM'lerde HES Kod'lu yeni dönem başladı

''Ben boksörüm'' deyip gazetecinin burnunu kırdı