• $7,8187
  • €9,3602
  • 449.547
  • 1328.73
24 Eylül 2014 Çarşamba 13:39 | Son Güncelleme:

Suriyeli çocuklar aşılanıyor

Suriyeli çocuklar aşılanıyor

Sağlık Bakanlığı ekipleri, IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasında yaşanan çatışmalardan kaçan Suriyeli Kürtlerin çocuklarına kızamık ve çocuk felcinden korunulması amacıyla aşı yapıyor.

Sağlık Bakanlığı ekipleri, IŞİD ile bazı Kürt grupları arasında yaşanan çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli Kürtlerin çocuklarına kızamık ve çocuk felci aşısı yapıyor.

Şanlıurfa Sağlık Müdürü Yardımcısı Mustafa Ağar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'ye sığınan Suriyeli Kürtlere yönelik her türlü hizmetin ulaştırılmaya çalışıldığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı ekiplerinin, geçişlerin yaşandığı bölgede sağlık taraması yaptığını belirten Ağar, özellikle çocukların salgın hastalıklardan korunmasına yönelik işlem yaptıklarını ifade etti.

Çocuklara kızamık ve çocuk felci aşısının yapıldığını anlatan Ağar, şöyle devam etti:

''9 aylık ile 14 yaş arasındaki çocuklara kızamık, 9 aylık ile 15 yaş arasındaki bebek ve çocuklara da oral polio aşısı (çocuk felci) yapıyoruz. Sınırda geçiş yapılan noktalarda gezici hizmet aracı ile ekiplerimiz sağlık çalışmaları kapsamında şark çıbanı ve sıtma taraması da yapıyor. Yine poliklinik muayeneleri geçiş noktalarında yapılıyor.''

Ağar, ilçe hastanesinin yanı sıra aile sağlığı merkezlerinde de gece gündüz Suriyeli konuklara sağlık hizmetlerinin verilmeye devam ettiğini bildirdi.

Ağar, Sağlık Bakanlığı ekiplerinin ilçe merkezinin yanı sıra köylerde akrabalarının yanına sığınan misafirlere de hizmet vermeye çalıştığını sözlerine ekledi. AA

<p>Fransa'da tepkilere neden olan, güvenlik güçlerinin görüntülerinin yayımlanmasını yasaklayan güve

Fransa'da sokaklar savaş yeri

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bakan Koca'nın uyardığı Bursa'da ikinci dalga yaşanıyor: Perdemi açmaya korkar oldum

Düzce'de yaralı bulunan şahin tedavi altına alındı