• $7,7462
  • €9,1971
  • 419.15
  • 1530.27
10 Aralık 2020 Perşembe 15:50 | Son Güncelleme:

Son dakika haberi... Pfizer'dan aşı fiyatı açıklaması: Afrika detayı dikkat çekti!

Son dakika haberi... Pfizer'dan aşı fiyatı açıklaması: Afrika detayı dikkat çekti!

Pfizer ve BioNTech ortak yapımı olan koronavirüs aşısının fiyatına dair son dakika açıklaması yapıldı. Pfizer CEO'su Albert Bourla, koronavirüs aşı fiyatının ülkeden ülkeye değişeceğini belirtti. Alınan karara göre, Afrika'ya ise kar amacı gütmeden aşı verilecek.

Pfizer ve Biontech tarafından geliştirilen ve BNT162b2 adı verilen corona virüs aşısının bazı ülkelerde kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, ülkeler aşı alma yarışına girdi. Aşının fiyatıyla ilgili son dakika açıklama yapan Pfizer CEO’su Albert Bourla, aşının fiyatının ülkeden ülkeye değişeceğini belirtti.

NTV'de yer alan habere göre; Pfizer Inc, COVID-19 aşı adayı BNT162b2 COVID-19'u ülkenin GSYİH'sine göre fiyatlandırmaya karar verdi. Amerikan ilaç firmasının İcra Kurulu Başkanı Albert Bourla, Uluslararası İlaç Üreticileri ve Dernekleri Federasyonu (IFPMA) tarafından düzenlenen sanal bir basın toplantısında konuştu.

"KAR AMACI GÜDÜLMEYECEK"

Aşının fiyatının ülkeden ülkeye göre değişeceğini belirten Bourla, “Fiyatımızın temeli aşıyı hızlı bir şekilde herkesin kullanımına sunmamız. Katmanlı bir fiyatlandırmamız var. Gelişmiş ülkelerin yüksek bir fiyat, gelişmekte olan ülkelere ondan daha az bir fiyat talebimiz oldu. Gelişmemiş ve fakir ülkelere ise, örneğin Afrika’nın birçok ülkesine aşıyı kar amacı gütmeden vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

ABD’DE FİYAT BELLİ

Bourla, “Gelişmiş ülkelere de yüksek fiyat olmayan fiyatlar ödeyecekler. ABD’ye aşı, bir kişinin ortalama bir öğünü olan 19,5 dolar fiyatıyla verilecek.” dedi

Şirketin aşıyı göndermek için çeşitli hükümetlerle görüşmelerinin sürdüğünü belirten Bourla, ayrıca aşıların -70 derecede saklanması konosuyla ilgili de çalıştıklarını, bu konuda yeni bir formülasyon üzerinde durduklarını belirtti.

<p>Peki, İmamoğlu'nun ekseni nereye kayıyor? Millet İttifakı'nda  yeni bir çatlak mı var? Önümüzdeki

İYİ Parti'de neler yaşanıyor?

Şans eseri ölümden dönen insanlar

ABD'nin Yunanistan'a hibe edeceği silahlar! İşte o liste

Adana'da yanan ormanlık alanlar tekrar ağaçlandırılmak üzere hazırlanıyor