• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
09 Ocak 2021 Cumartesi 10:16 | Son Güncelleme:

Soğuk algınlığı (Nezle) nedir, belirtileri nasıl? Grip, tedavisi için ne iyi gelir?

Soğuk algınlığı (Nezle) nedir, belirtileri nasıl"  Grip, tedavisi için ne iyi gelir"

Nezle diğer bir adıyla grip virüsler tarafından meydana getirilen bir burun akıntısı yada boğaz hastalığıdır. Grip ve nezle, sağlığı giderek zayıflatarak, bir kişinin ortalama yaşam beklentisini birkaç yıl azaltır. Şiddetli bir grip seyrinde, kardiyovasküler sistemde, solunum organlarında, merkezi sinir sisteminde geri dönüşü olmayan hasar sıklıkla meydana gelir, kalp ve kan damarlarının, zatürre, trakeobronşit, meningoensefalit hastalıklarına neden olur. İşte Soğuk algınlığı olarak bilinen grip (nezle) ile ilgili tedavi yöntemi ve uzman tavsiyeleri...

Grip, her yaştan ve milletten erkek, kadın ve çocukları etkileyen ciddi bir viral enfeksiyondur. Grip salgınları her yıl, genellikle daha soğuk mevsimlerde ortaya çıkar. Dünyadaki vaka sayısı açısından influenza ve ARVI ilk sırada yer alırken bulaşıcı hastalıkların yapısındaki oran% 95'e ulaşıyor. Peki Grip (Nezle) nedir, belirtileri nasıl? Soğuk algınlığı, grip tedavisi için ne iyi gelir?

Soğuk algınlığı  ile 200'den fazla virüsün nezleye yol açtığı anlaşılmıştır. Hastalığın diğer adı ise soğuk algınlığıdır. Hastalığı meydana getiren başlıca virüsler; rinovirüsler, coronavirüsler, adenovirüsler ve RSV'dir. Hastalık sonbahar ve kış aylarında daha sık görülür. Gripin en büyük kurbanları, kronik hastalıklardan muzdarip yaşlı nüfus gruplarıdır.

Grip nezle hastalığın kuluçka süresi 24 - 72 saattir. Soğuk algınlığının süresi genellikle 1 hafta kadardır. Küçük çocuklarda bu süre uzayabilir. Nezle sıklıkla grip hastalığı ile karıştırılır. Ancak nezle gribe göre daha hafif seyreden bir hastalıktır. Nezle ile grip arasındaki en büyük fark gripte burun akıntısı olmamasıdır. 

Öksürürken, hapşırırken, bir hastanın nazofarenksinden veya bir virüs taşıyıcısından konuşurken, grip virüsleri dahil olmak üzere patojenik mikrofloralı balgam, tükürük parçacıkları, mukus, balgam atılır. Hastanın çevresinde maksimum konsantrasyonda aerosol partikülleri olan enfekte bir alan oluşur.

SOĞUK ALGINLIĞI (NEZLE) KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Nezle, çocuk büyük her yaşta görülebilir. İlk 6 ay anneden geçen antikorlar bebeği korur. Daha sonraki dönemde bir çocuğun yılda 6-8 nezle atağı geçirmesi normal sayılır. Okul dönemi ile birlikte çocuk daha kalabalık ortamlarda bulunmaya başladığı için sayı artar. Yetişkinler ise yılda 2-3 atak geçirebilir.

SOĞUK ALGINLIĞI (NEZLE) NASIL BULAŞIR?

Nezle hasta insanların burun boğaz salgılarının damlacık yoluyla etrafa saçılması sonucu kişiden kişiye bulaşır. Bulaşılıcılığın artmasını sağlayan başlıca faktörler:

Hijyen yetersizliği (el yıkamada yetersizlik, hasta insanın eşyaları ile temas etme, kreşlerde oyuncakların temizliği),

Soğuk algınlığı geçiren insanlarla yakın temas,

Sigara içmek veya sigara içilen ortamlarda bulunmak,

Yetersiz uyku,

Bağışıklık sisteminin zayıf olması,

Kalabalık ve iyi havalanmayan ortamlar, toplu taşıma araçları,

Kreş, okul, yuva gibi toplu yaşanılan yerler.

Soğuk algınlığı (nezle) belirtileri nelerdir?

Soğuk algınlığının başlıca belirtileri şunlardır:

Ateş ( fazla yüksek olmaz),

Boğaz ağrısı, boğazda yanma,

Burun akıntısı, burunda tıkanıklık,

Hapşırma,

Kuru öksürme,

Gözlerde sulanma ve yanma hissi,

Kulaklarda dolgunluk,

Baş ağrısı,

Halsizlik ve yorgunluk.

SOĞUK ALGINLIĞI (NEZLE) TANISI NASIL KONUR?

Nezle tanısı hastanın şikayetleri ve hekimin hastayı muayene etmesi ile tanınır. Komplikasyon yoksa test yapmaya gerek yoktur.

SOĞUK ALGINLIĞI (NEZLE) TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Soğuk algınlığının özel bir tedavisi yoktur. Hastada sinüzit, bronşit veya orta kulak enfeksiyonu gelişmemişse antibiyotik kullanılmaz. Hastalık belirtileri genellikle 10 gün sürer. Ancak komplikasyon oluşursa hastalık süresi uzar. Genel tedavi prensipleri ağrı kesicilerle hastanın ağrısını azaltmak, burun açıcılarla rahat nefes almasını sağlamaktır. Bu süreçte bol sıvı almak faydalıdır. Oda havasını nemlendirmek hastanın rahat nefes almasını sağlar. Boğaza gargara yapılabilir. Gerektiğinde soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar kullanılabilir. Bitki çayları da nezle için oldukça faydalıdır. Bol taze sebze ve meyve tüketmek önemlidir. Mümkün olduğu kadar yatak istirahati yapılmalıdır. Etrafa bulaştırmayı önlemek için maske kullanılabilir. El temizliği hastalığın bulaşmamasında çok önemlidir.

SOĞUK ALGINLIĞINA NE İYİ GELİR?

Nane-limon

Zencefilli bal

Tarçınlı ballı süt

Limonlu ıhlamur

C vitamini

Boğaz pastilleri

Ekinezya çayı

Tavuk ve paça çorbası

SOĞUK ALGINLIĞININ KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?

Soğuk algınlığından sonra küçük bebeklerde öksürük uzayabilir. Bronşiolit denilen bir alt solunum yolu enfeksiyonu oluşabilir. Yine küçük çocuklarda nezle sonrası orta kulak iltihabına sık rastlanır. Burun tıkanıklığı sinüzlerin dolmasına ve sinüzitin ortaya çıkmasına neden olabilir. Küçük çocuklarda, yaşlılarda ve bağışıklık sistemi zayıf olanlarda nezle sonrası zatürre ve bronşit gelişebilir. Astım hastalarında soğuk algınlığı, astım krizini tetikleyebilir.

Nezle sonrası geçmeyen sarı yeşil burun akıtısı ve baş ağrısı sinüzit belirtisi olabilir. Kulak ağrısı ve kulakta akıntı orta kulak iltihabının habercisidir. Uzun süreli geçmeyen kuvvetli öksürük nefes alma zorluğu ile birlikte ise alt solunum yolları mutlaka incelenmelidir.

Soğuk algınlığından korunmak için şunlara dikkat etmek gereklidir

Elleri sık sık yıkamak,

Elleri burun ve göze dokundurmamak,

Ortamı sık havalandırmak,

Sigara içmemek ve sigara içilen ortamlarda bulunmamak,

Kreş ve yuvalarda oyuncakların temizliği.

<p>Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, koronavirüs aşısına dai

Bakan Koca paylaştı: Aşı uygulaması hakkında pratik bilgiler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Fenerbahçe'nin ardından Galatasaray... Beşiktaş'ta yüzler gülüyor

Haftanın yalanları