• $8,2621
  • €9,6955
  • 498.42
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
05 Şubat 2014 Çarşamba 04:12 | Son Güncelleme:

Site kurup diyabete karşı savaş açtılar!

Site kurup diyabete karşı savaş açtılar!

Günde 2 bin, ayda 55 bine yakın kullanıcısıyla diyabet platformuna dönüşen site, birçok sosyal sorumluluk projesine imza atıyor. diyabetimben.com’da doktor tavsiyeleri, yemek tarifleri ve istatistikler de yer alıyor.

Doruk ÇAKAR - ANKARA 

Diyabete karşı “örgütlü mücadele” başlıyor. 3 yıl önce kurulan www.diyabetimben.com adlı internet sitesi, yurt genelinde diyabet hastalarının buluştuğu geniş bir platforma dönüştü. Günde yaklaşık 2 bin, ayda ise 55 bin farklı kullanıcının ziyaret ettiği sitede doktor tavsiyeler, diyabetlilere özel yemek tarifleri ve güncel istatistiki veriler bulunuyor. www.diyabetimben.com sitesi 2002 yılından bu yana tip-1 diyabetle mücadele eden Esra Avcı tarafından kuruldu. Ancak site kuruluşunun üçüncü yılında dev bir sosyal paylaşma platformuna dönüştü. 

YOL GÖSTERİCİ, DESTEKLEYİCİ 
Sitenin kuruluşuyla ilgili ilk adımı Kadıköy’de bir kafede 12 kişi ile bir toplantıyla attıklarını anlatan sitenin kurucusu Esra Avcı, “16 Şubat 2013’te, kendisi de tip-1 diyabetli olan Marmara Üniversitesi Yetişkin Endokrinoloji Doç. Dr. Oğuzhan Deyneli ve Türkiye’deki tek Diyabet Diyetisyeni Nesil Gören Atalay bizlere eğitim verdi. 120 kişiyi aşkın kişinin katıldığı toplantıda, Yale Üniversitesi’nde tip-1 diyabetliler için yapay pankreas çalışmalarını yöneten Doç.Dr. Eda Cengiz ile yaptığım Skype görüşmesi, diyabetliler ve yakınları için büyük fayda sağladı. Ekim ayında kendisini İstanbul’a davet ettik. Türkiye’de ilk kez tip-1 diyabetli bireyler ve yakınlarını bir araya getiren toplantımıza yaklaşık 250 kişi katıldı” diye konuştu. 

10 MİLYON DİYABETLİ VAR 
Türkiye’de son 10 yılda yüzde 100 artış gösteren, yaklaşık 10 milyon kişiyi etkileyen diyabet, tip-1 ve tip-2 olmak üzere ikiye ayrılıyor ve toplam diyabetlilerin yüzde 10’unun tip-1 olduğu belirtiliyor. Esra Avcı’nın kendisi hastalık günlerini anlatmak için oluşturduğu siteyi ayda 55 bin kullanıcı ziyaret ediyor.

KÖY OKULUNDA TARAMA YAPILDI
Platforma dönüşen sitenin sosyal kampanyaları da mevcut. Bu kapsamda Mardin Ortaköy Atatürk İlkokulu’nda diyabetli sınıf öğretmeni Dilek Atik ile birlikte bin 200 çocuğun kan şekeri taramasını gerçekleştirildi. Tarama sonucunda 20 diyabet olma olasılığı ortaya çıkan çocuğun hastanelere yönlendirildi. 

 

<p>Azerbaycan ordusu, Ermenistan işgali altındaki topraklarını geri almak için başlattığı operasyonl

Azerbaycan ordusu, işgalci Ermenistan hedeflerini imha etmeye devam ediyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Canlı altın fiyatları ne kadar? 28 Ekim gram, çeyrek ve tam altın fiyatları kaç TL?

Başkan Erdoğan, AK Parti'nin TBMM Grup Toplantısına katılarak konuşma yaptı