İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.1054
  • 5.0183
  • 174.72
  • 110.932
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Sarı nokta hastalığı

Op. Dr. O. Murat Uyar
Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı
omuyar@gmail.com

x

Yaşa bağlı makula dejeneresansı diye ifade edilen sarı nokta hastalığı,  gözün en arkasında, retina merkezinde yer alan keskin görmeden sorumlu kısmın bozulmasıdır. Gelişmiş ülkelerde, 50 yaş üzerinde geri dönüşü olmayan körlük nedenlerinin başında gelir. İnsan ömrünün uzamasıyla da maalesef görülme sıklığı artıyor. 
66-75 yaşları arasında yüzde 8-10, 75 yaş üzerinde ise yüzde 20-30 oranında görülmektedir. Kuru ve yaş olmak üzere iki tipi vardır. Yüzde 85-90’ını oluşturan kuru tipte görme yavaş yavaş bozulurken, yüzde 10-15’inden sorumlu olan yaş tip daha hızlı ve aniden ilerlemektedir. Kişilerin yüzlerini tanıyamama, çizgileri, cisimleri çarpık, yamuk görme gibi belirtilerle başlar; zamanla merkezde perde şeklinde kalıcı görme kaybı yapar, kişi ancak kenarlardan hissedebildiği kadar görebilir.

İki sebep: Yaşlanmak ve sigara  

Diğer risk faktörleri ise genetik, obezite, kalp-damar hastalıkları, düzensiz ve yetersiz beslenmedir. Kadınlarda, mavi, yeşil gibi açık renk gözlerde biraz daha fazla rastlanmaktadır. 
Geçen yılları durdurmak veya genetik mirası engellemek tabii ki mümkün değil. Ancak sigara kullanmamak dahi riski 3-4 kat azaltmaktadır. 

Erken teşhis ve tedavi çok önemli 

İki göz farklı derecede etkilenebildiğinden kişi tarafından anlaşılması güçtür. Ancak gözler ayrı ayrı kapatılarak kıyaslamak suretiyle şüphelenilebilir. 50 yaş üzerinde yılda bir kez göz dibi (retina) muayenesi, şüphelenildiğinde göz anjiyosu ve OKT (Optik Koherens Tomografi) gibi tetkiklerle erken teşhis konabilir. 
Kesin, durdurucu bir tedavisi halen olmasa da hastalığı yavaşlatmak, kötüye gidişi geciktirmek mümkün. 8-10 yıl öncesine kadar görme merkezindeki yaş tipin tam etkili bir tedavisi yokken son yıllarda halen geliştirilmekte olan çeşitli göz iğneleri ve vitamin, lutein, zeksantin, çinko gibi özel formüllü ilaçlarla umut veren sonuçlar alınmaya başlandı. Sigarayı bırakmak, kalp-damar  hastalıkları ve obezite ile mücadele de en az vitaminli formüller kadar değerlidir. 

Çocuklar Külliye´de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın konuğu oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Külliye´de çocukları kabul etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Peru'da gizemli keşif

Emekli maaşında iyileştirmeye dört farklı formül