• $7,8158
  • €9,4809
  • 461.388
  • 1330.87
27 Eylül 2014 Cumartesi 02:06 | Son Güncelleme:

Sağlık sisteminde baş döndüren dönüşüm 

Sağlık sisteminde baş döndüren dönüşüm 

Türkiye sağlıktaki dönüşümü somut projelerle yaptı. Avrupa’nın en büyük sağlık merkezinin inşa edilmesinin yanı sıra ücretsiz acil sağlık hizmetleri, mobil eczaneler ve 81 ilde kanser tarama merkezleri gibi yüzlerce yenilik hayatımıza girdi. 

HER çağ kendine özgü koşullar üretirken bu döneme ait bir tablo yorumlanırken içinde bulunduğu şartlardan soyutlanamaz. Bu çerçevede 2000 yılına baktığımızda 1999 genel seçimlerinde oluşan siyasi tablo ancak iki yıl dayanabilmiş, mevcut aktörler Türkiye’nin hemen her alanındaki taleplerine cevap vermekten uzak kaldı. Dolaysıyla günün şartları “Yeni Türkiye” gerçeğini dayattı ve toplum, 2002 genel seçimlerinde AK Parti’yi iktidara taşıdı. Yaşanan gelişmeyi bir denklem düzleminde formüle edilirse eğer ortaya gayet basit bir işlem çıkacaktır: Milletin haklı talepleri artı AK Parti eşittir sağlıkta reform. 
AK Parti iktidara geldiği gün bu manzaraya son vermek için kolları sıvadı. Zira millete verilmiş sözü, ilklerin kaynağı olacak projeleri vardı. Vatandaşlara hakkaniyetli, erişebilir ve sürdürülebilir bir sağlık hizmetinin lütuf olmadığını, en temel hak olduğunu gösterecekti. Aradan geçen süre zarfında yapılan çalışmalar, o gün verilen sözlerin bugün yerine getirildiğini bütün Türkiye yaşayarak test etti. AK Parti Hükümeti, 12 yıl önce sağlıktan eğitime, ulaşımdan enerjiye kadar bugün yaptığı projeleri sıralasaydı kimseyi inandıramazdı. Örneğin inşaatı devam eden 3 bin 600 yatak kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük hastanesi olan Etlik kampusunun yapılacağı söylenseydi, hayal denilecekti. Bugün geldiğimiz noktada hayal bile edilmeyeceklerin bugün bir bir hayata geçirildiği bir hükümet anlayışı iktidarda. Bununla da yetinmiyor, eserler zincirimize her gün bir yenisi dahil ediliyor. Avrupa’nın en büyük sağlık merkezinin inşa edilmesi, koruyucu sağlık hizmetlerinin en üst seviyeye çıkartılması, kara, hava ve deniz ambulanslarından oluşan büyük ulaşım filosu, ücretsiz acil sağlık hizmetleri, yüz binlerce kişiye evde sağlık hizmeti, mobil eczaneler, 81 ilde kanser tarama merkezleri, Türkök çalışmaları, yine Avrupa’nın en büyük Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi ve daha nicesi. İnsan sağlığını merkeze alan bu hizmetlerin sonucunda sağlıktaki memnuniyet oranı yüzde 39,5’ten 75’e çıktı. Bu da izlenilen yolun doğru olduğunun en iyi göstergesi oldu. 

TÜRKiYE 12 YILDA ÇAĞ ATLADI  

Türkiye’nin sağlık vizyonunundaha iyi anlaşılması için bu küçük hatırlatma yerinde olacaktır. Bu bağlamda “12 yıl önce Türkiye’de nasıl bir sağlık tablosu vardı?” sorusuna cevap verilmeli. 12 yıl önce mevcut sağlık sistemine göz atıldığında, bugünkü sistemle karşılaştırmanın mümkün olmayacağı görülecektir. Aslında herkesin bizzat yaşadığı ve çok iyi bildiği bir tablo söz konusuydu. Muayene için sabah ezanıyla sıra almaya gidenlerin, günün yarısını ilaç kuyruğunda geçirenlerin, boş yatak olmadığı için serumuyla hastane bahçesinde iyileşmeyi umut edenlerin olduğu bir tablo vardı. Hatırlandığında bile yürekleri acıtan ve hiçbir zaman Türkiye’ye yakışmayan bir sağlık hizmet anlayışı hâkimdi. 

TÜRKİYE SAĞLIKTA MODEL ÜLKE

Türkiye sağlık alanında Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) tespitiyle, ‘dünyada model alınan ülke’ haline geldi. Her alanda olduğu gibi sağlıkta da yepyeni hedef ve ideallerle göz kamaştıran bir ivmeyle yükselmeye devam edeceği 62. Hükümetin programında da anlaşılıyor. Sağlık gibi insan hayatı için en acil konularda bile vatandaşların karşısına çıkan bürokrasi engeli yine bu dönemde ortadan kaldırıldı. Vatandaşlar, bütün kamu hastanelerinden ‘eşit’ ve ‘hakkaniyet’ ölçüsünde yararlanmaya başladı. Hükümetin temel hedefi, halkın sağlık hizmetlerine erişimini daha da kolaylaştırmak, önleyici ve koruyucu sağlık hizmetlerinde yepyeni bir dönem başlatacak. Bu hedefler doğrultusunda, Türkiye’nin sağlık alanındaki 2023 hedeflerini adım adım ele almak, kat ettiği yolu başlıklar halinde bu özel sayımızda özetleyeceğiz. 

<p>Başkan Recep Tayip Erdoğan'ın Ayasofya Camii'nde cuma namazının ardından açıklamalarda bulundu. C

Başkan Erdoğan'dan, 'aşı olacak mısınız?' sorusuna yanıt: Sağlık için gerekeni yaparım

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Azerbaycan'da şehit olan askerler saygı duruşuyla anıldı

Türkiye'nin ''en büyük'' canlı hayvan pazarı perşembe günleri kurulacak