• $7,5399
  • €8,9781
  • 413.268
  • 1541.98
29 Kasım 2020 Pazar 12:30 | Son Güncelleme:

Sağlık Bakanlığı 81 ile gönderdi! İşte koronavirüs ilaç kullanım rehberi...

Sağlık Bakanlığı 81 ile gönderdi! İşte koronavirüs ilaç kullanım rehberi...
IHA

Sağlık Bakanlığı 81 ile doğru ilaç kullanımına dair broşürler gönderdi. Böylelikle koronavirüs tedavisi gören vatandaşlar için, ilaç kullanım rehberi sayesinde yanlış kullanımların önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Koronavirüs hastalarının tedavilerinde kullanılan ilaçların etkinliğinin sağlanması ve yanlış kullanımın önüne geçilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ile ilaç kullanım broşürleri gönderildi.

İHA'da yer alan habere göre, Koronavirüs Bilim Kurulunun tanı ve tedavi rehberinde yer alan ilaçların kullanımında en çok karşılaşılan sorun olan “ilaç dozunun karıştırılması” konusuna broşürlerde açıklık getirildi. Rehbere göre hem “Ayaktan izlenecek komplike olmayan veya hafif-orta pnömonisi olan olası/kesin Covid-19 olgularında” hem de “Yatış endikasyonu olan Covid-19 olgularında” Hidroksiklorokin ve/veya Favipiravir kullanımı öneriliyor.

İki ilacın da mutlaka hekim tavsiyesi ve gözetiminde kullanılması gerekiyor. Erken başlanan ve doğru dozlarda alınan ilaç tedavisinin, hastalığın ilerlemesini büyük ölçüde engellediği ve yoğun bakıma geçiş oranını düşürdüğü biliniyor.

Broşürlerde ilaçların kullanım zamanı ile dozlarına açıklık getiriliyor ve kullanımın uygun olmadığı hallere dikkat çekiliyor.

BROŞÜRLER ÜZERİNDEN TAKİP EDİLEBİLİYOR

Buna göre Favipiravir’in ilk gün sabah ve akşam 8’er tane, devamında ise 4 gün boyunca yine sabah ve akşam 3’er tane içilmesi gerekiyor. Gebelerde ve emziren annelerde Favipiravir kullanılmıyor.

Hidroksiklorokin’in ise sabah ve akşam 1’er tane olmak üzere 5. günün sonunda toplam 10 tablet alınması öneriliyor. Bu ilaç ise kalp rahatsızlığı ya da ritim bozukluğu olanlarda kullanılmıyor.

Vatandaşlar aldıkları dozu, bu broşürler üzerinden işaretleyerek takip edebiliyor. Broşürde herhangi bir yan etki görüldüğünde veya şikayetler artarsa kişinin hekime başvurması gerektiği de vurgulanıyor.


Haberin Özeti

Sağlık Bakanlığı, 81 şehrin tamamına doğru ilaç kullanımına dair broşürler gönderdi.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
• Favipiravir'in ilk gün sabah ve akşam 8'er tane, devamında ise 4 gün boyunca yine sabah ve akşam 3'er tane içilmesi gerekiyor.
• Gebelerde ve emziren annelerde Favipiravir kullanılmıyor.
• Hidroksiklorokin'in ise sabah ve akşam 1'er tane olmak üzere 5. günün sonunda toplam 10 tablet alınması öneriliyor.
• Kalp rahatsızlığı ya da ritim bozukluğu olanlarda Hidrosiklorokin kullanılmıyor.
• Herhangi bir yan etki görüldüğünde veya şikayetler arttığında kişinin hekime başvurması gerekiyor.
<p>Türk dizileri yurt dışında tarih yazıyor. İster Güney Amerika'ya gidin ister Balkanlar'a, Orta As

Türk dizileri tarih yazıyor, şer odakları boş durmuyor!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajları! Anlamlı, en güzel Kadınlar Günü sözleri!

Dünyanın sonuna ilişkin tarih verdi! NASA'dan korkutan açıklama

Sosyal medyadan servis ettiler... Haftanın yalanları