• $7,4401
  • €9,0121
  • 414.086
  • 1471.39
07 Ocak 2021 Perşembe 02:55 | Son Güncelleme:

Sağlık Bakanı Koca: 3 aşı adayımız insan deneylerine başlıyor

Sağlık Bakanı Koca: 3 aşı adayımız insan deneylerine başlıyor

Sağlık Bakanı Koca'dan yerli aşı müjdesi. Koca, “3 inaktif aşımız daha TİTCK'ya insan deneyleri için izin müracaatı yapmış ve Faz-1'e başlayabilecek safhaya gelmiştir” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de geliştirme süreci devam eden 17 farklı aşının olduğunu belirterek şunları kaydetti:

DÜNYADA BİR İLK

“İnsan deneyleri safhasında olan inaktif aşı adayımız Faz-2 insan deneylerine başlamak üzere. Bu aşı adayımız için nisanda Faz-3 insan deneyleri safhasına gelerek yaygın kullanımına yönelik hazırlıklar devam ediyor. Şu an 3 inaktif aşı adayımız TİTCK’ya insan deneyleri için izin müracaatı yapmış ve insan deneylerine başlayabilecek safhaya gelmiştir. İki adanövirüs temelli aşı adayımız da Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na (TİTCK)’ya müracaatını yapmıştır. Dünyada bir ilk olma özelliği olan Virüs Benzeri Parçacık (VLP) aşı adayımız da araştırma ürününü elde etme aşamasına gelmiş ve yakında insan deneyleri için izne müracaat edecektir.”

HEPSİ ÜCRETSİZ, SMS’E KANMAYIN

Sağlık Bakanlığı, Kovid aşısına ilişkin gelebilecek sahte çağrı ve mesajlar konusunda uyardı. Bakanlık, “Bakanlıktan arıyoruz, aşıda önceliklisiniz, kaydınızı oluşturalım” diyerek bilgilerinizi isteyenlere inanılmaması konusunda uyararak aşıların ücretsiz olduğunu yineledi. 

SMA’LILARIN KAMPANYALARINI KÜRESEL ŞİRKETLER SUİİSTİMAL EDİYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “SMA kampanyasının ‘kirli’ yönü bazı küresel şirketlerin insanımızın iyi niyetini suiistimal etmesidir” diyerek şu açıklamada bulundu: “Samimi duygularla hareket edenlerin tüm çabaları masumdur. SMA Bilim Kurulumuzun uygun gördüğü her tedavi uygulanmaktadır. Konu mali değil, insanidir.”

FARKLI ARAYIŞA GİRMEK İSRAFTIR 

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Recep Tekin aşılara çok talep olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Tek aşıyla aşılanmamız yüzde 90’ın üzerinde antikor yanıtı oluşturuyor ama hala insanlarda soru işareti var. Acaba ikisini birden olsak daha iyi mi olur? Böyle bir ortamda bir aşıyı bulmuşken ikinci aşıyı yaptırmak gerçekten kaynak israfı oluyor. Diyelim ki siz aşı yaptınız antikor oluşmadı, riskli gruptasınız o zaman belki ikinci aşı yapılabilir ama ikisini aynı anda yapmanın bir faydası olmayacaktır. Belki antikor yanıtınızı artıracaktır ama siz tek aşı da bunu elde ediyorsanız ikinci bir aşıyı yapmaya gerek yoktur.”

KKTC’DE İLK AŞI 15 OCAK’TA YAPILACAK

KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli, ülkede aşılama programının en geç 15 Ocak’a kadar başlayacağını ve marta kadar nüfusun yüzde 60’ını aşılamayı planladıklarını ifade ederek şunları kaydetti: “Sayın Fahrettin Koca ile görüştüm, en geç önümüzdeki hafta içerisinde ilk aşılamalara başlayacağız.”

<p>Peki, önümüzdeki günlerde Paşinyan'ı neler bekliyor?  Azerbaycan-Ermenistan hattında neler yaşanı

İskender füzesi iddiasının sebebi ne?

Öğretmenlere koronavirüs aşısının yapılmaya başlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar A-400M hangarını ziyaret etti

Balıkçı ağlarına bin yıllık tekne parçaları ile 13 amfora takıldı