• $7,4181
  • €9,0161
  • 446.399
  • 1569.35
09 Ocak 2021 Cumartesi 02:19 | Son Güncelleme:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Aşı için sistemden randevu alınacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Aşı için sistemden randevu alınacak

Bilim Kurulu toplantısı sonrası aşı takvimini paylaşan Sağlık Bakanı Koca, “18 yaş üstü herkes risk grubuna göre e-Nabız, MHRS üzerinden randevu alarak 28 gün arayla aşılanacak” dedi.

Aşı gündemiyle toplanan Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, testleri devam eden Sinovac aşılarının ara sonuçlarının kullanım için güvenli olduğunu belirtti. Bakan Koca, “Brezilya’da açıklanan sonuçlara göre Sinovac aşısının hafif vakalarda yüzde 78, orta ve ağır vakalarda yüzde 100 etkili olduğu belirtildi” diyerek aşılama takvimini şöyle anlattı:

RANDEVU ALINACAK

“Acil Kullanım Onayı’nı takiben yaşlılarımız ve kritik görevdeki kişilerden başlayarak 18 yaş üzerindeki tüm vatandaşlarımızın aşılanmasını hedefliyoruz. Risk sıralamasına göre vatandaşlarımızı aşılayacağız. Vatandaşlar aşı tahsisi bilgisine e-Nabız, MHRS’den ulaşacak ve randevu alarak hiçbir ücret ödemeksizin aşı yaptıracak. Aşı iki doz olarak uygulanacak. İlk aşıdan 28 gün sonra ikinci doz da yine randevulu olarak yapılacak.”

İSTANBUL’DA VAKA %40 DÜŞTÜ

Şehirlerdeki son durumu açıklayan Bakan Koca şunları kaydetti: “Son iki hafta içinde İstanbul ve İzmir’de vakalar %40, Ankara ve Bursa’da %60’a düştü.”

<p>Futbolda sıcak gelişmeleri ve merak edilen başlıkları Akşam Gazetesi Spor Editörü Tamer Ayeri, yo

Muslera'nın dönüşü Galatasaray'a ne katar?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşısı için 10 kuralı belirledi! İşte o detaylar...

Azerbaycan'da 20 Ocak Katliamı'nın kurbanları yad ediliyor