• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
30 Eylül 2021 Perşembe 07:53 | Son Güncelleme:

Prof. Dr. Tufan Tükek: Aşıyla salgından çıkmamız an meselesi

Prof. Dr. Tufan Tükek: Aşıyla salgından çıkmamız an meselesi
- BÜLENT ŞANLIKAN

"En az iki doz olan grip gibi atlatıyor" Aşıları tam olduğu halde koronavirüse yakalananların hastalığı influenza semptomlarıyla atlattığını belirten Prof. Dr. Tufan Tükek, “Bu aşıların çalıştığını ve virüsün normale döndüğünü gösterir” dedi.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, salgınla mücadeledeki son durumu AKŞAM'a değerlendirdi:

HAFİF KIRGINLIK: "Korona, aşısı tam olanlarda influenza (grip) semptomlarıyla aynı şekilde seyrediyor. Hastalık, burun akıntısı, boğaz ağrısı, hafif kırgınlıkla geçiyor. Bu virüsün normal etkisine döndüğünü gösteriyor. Aşıları tam olup da virüse yakalanan vatandaşların tedavisinde kullanılan ilaçlar da soğuk algınlığı ilaçlarından oluşuyor. Aşılamayı yaygınlaştırabilirsek pandemiden çıkmamız an meselesi."

İNFLUENZA UYARISI: "Bu sene İnfluenza virüsünün etkileri daha fazla görülebilecek. İnsanlar mesafe ve maske kuralından uzaklaşıyor. Kovid baskı altına alırken influenza hortlarsa kaybımız artabilir. Her gün yaklaşık 30 bin kişide virüs görülüyor. Bu insanlar virüsü 10 gün taşıyacak bir anda rakam 300 bin ila 500 bin kişiye çıkabilir."

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!

Sosyal medyayı sallayan en ilginç illüzyonlar