• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
26 Mart 2021 Cuma 00:12 | Son Güncelleme:

Pfizer/ BioNTech ve Moderna aşısında şaşırtan sonuç! Anne karnında antikor sağlıyor

Pfizer/ BioNTech ve Moderna aşısında şaşırtan sonuç! Anne karnında antikor sağlıyor

Koronavirüs salgını ile mücadelede en etkili silahlardan Kovid-19 aşıları ile ilgili yeni bir araştırma sonucu ortaya çıktı. Pfizer/ BioNTech ve Moderna aşılarının hamile ve emziren bireylere uygulandığı durumlarda koronavirüse karşı bağışıklık sağlayan antikorların yeni doğan bebeklere de geçtiği bildirildi.

Dünyanın bir numaralı sorunu hale gelen koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında geliştirilen aşılar ile ilgili yeni bir detay ortaya çıktı. Pfizer/BioNTech ve Moderna ilaç firmalarının koronavirüse karşı geliştirdiği aşıların hamile ve emziren kadınlarda etkili olduğu ve koruyucu antikorların yeni doğan bebeklere de geçtiği bildirildi.

Amerikan Kadın Doğum ve Jinekoloji Dergisinde yayımlanan bir araştırmada, Kovid-19 aşılarının hamile ve emziren kadınlar üzerindeki etkileri incelendi.

84'ü hamile, 31'i emziren ve 16'sı hamile olmayan 131 kadın üzerinde yapılan araştırma sonucu, Pfizer/BioNTech ve Moderna ilaç firmalarının Kovid-19 aşılarının hamile ve emziren kadınlarda etkili olduğunu ve koruyucu antikorların yeni doğan bebeklere de geçtiğini gösterdi.

Araştırmaya göre, aşının ardından hamile ve emziren kadınlardaki antikor seviyeleri, hamile olmayan kadınlardaki antikor seviyesiyle eşdeğer çıktı.

Deneklerde aşının sağladığı antikor seviyesi ise enfekte olduktan sonra kazanılan doğal bağışıklıktan "şaşırtıcı seviyede yüksek" çıktı.

<p><strong>ABD, 2 SAVAŞ GEMİSİNİN KARADENİZ'E ÇIKIŞI İÇİN TÜRKİYE'YE DİPLOMATİK BİLDİRİMDE BULUNDU</

Rusya-Ukrayna krizi nereye gidiyor?

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü

Artvin'de yayla göçleri başladı

3 bin yıllık antik kent bulundu