• $7,4126
  • €8,9575
  • 416.216
  • 1471.39
17 Şubat 2021 Çarşamba 09:59 | Son Güncelleme:

Palyatif bakım servisinde hangi hastalar yatar? Palyatif bakım bakım nedir, ne demek?

Palyatif bakım servisinde hangi hastalar yatar" Palyatif bakım  bakım nedir, ne demek"

Palyatif bakımı hakkından detaylar yoğun ilgi gördü. Fox Tv'de yayınlanan dizi Mucize Doktor ile konu gündeme geldi. Perşembe günü yayınlanacak yeni bölümünde Vuslat, yoğun bakımda olan Ali'yi palyatif bakım servisine alacağım dedi. Palyatif bakım nedir, ne demek? Palyatif bakım gerektiren hastalıklar nelerdir? Bu bakım servisi hastaların yaşam kalitelerini arttırmayı amaçlamaktadır.

Palyatif bakım ifadesi, Mucize Doktor dizisi ile gündeme geldi. Yayınlanan yeni bölüm fragmanında Vuslat, "Ali'yi Palyatif bakım servisine alacağım" açıklanmasında bulunuyor. Bu sebeple seyirciler Palyatif bakım nedir, ne demek? Palyatif bakım gerektiren hastalıklar nelerdir? sorusuna yanıt arıyor.

PALYATİF BAKIM NEDİR, NE DEMEK?

Palyatif bakım, yaşamı kısıtlayıcı hastalıkları olan kişiler için özel tıbbi ve hemşirelik bakımını kapsayan disiplinler arası bir yaklaşım. Hastalığın herhangi bir aşamasında belirtilerden, ağrıdan, fiziksel ve biyolojik stresten rahatlatma sağlamaya odaklanır. Hedef, kişinin ve ailesinin yaşam kalitesini geliştirmektir.2016 itibarıyla kanıtlar, palyatif bakımın hastanın yaşam kalitesini iyileştirmedeki etkinliğini desteklemektedir.

Palyatif bakım; hemşireler, hekimler, fizyoterapistler, meslekî terapistler, konuşma dili patologları ve birinci basamak hekimiyle birlikte çalışan ek destek sağlayan diğer sağlık çalışanlarından oluşan ekip tarafından sağlanmaktadır.[6][7]Her yaşta ve ciddi bir hastalıkta herhangi bir aşamada uygundur ve bakımın temel amacı olarak veya iyileştirici tedavi ile sağlanabilir. Yaşam sonu bakımın önemli bir parçası olmasına rağmen, bu aşama ile sınırlı değildir. Palyatif bakım; hastanelerde, evde, toplumda palyatif bakım programlarının bir parçası olan vasıflı hemşirelik tesislerinde dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda sağlanabilir. Disiplinler arası palyatif bakım ekipleri bakım hedeflerini netleştirmek ve semptom yönetimiyle psiko-sosyal ve manevi destek sağlamak için insanlarla ve aileleriyle birlikte çalışır.

Hekimler bazen palyatif bakım terimini, hiçbir tedavinin beklenemeyeceği (genellikle geç evre kanserlerinde olduğu gibi),belirtileri iyileştirme amaçlı palyatif tedaviler anlamına gelen bir anlamda kullanırlar. Örneğin tümörün blokajı, iyileştirici etkide olmasa bile kitleden kaynaklanan ağrıyı azaltabilir. Daha açık bir kullanım palyatif, iyileştirici olmayan tedavidir. Palyatif bakım iyileştirici veya agresif tedavilerle birlikte kullanılabilir.

İlaçlar ve tedavilerin, altta yatan hastalık veya neden üzerinde iyileştirici bir etkiye sahip olmadan belirtileri hafiflettiği takdirde palyatif bir etkiye sahip olduğu söylenir. Bu, bir grip enfeksiyonu ile ilişkili ağrıyı tedavi etmeyi, kırık bacak ağrılarını veya ibuprofen ağrılarını tedavi etmeyle beraber kemoterapi ile ilgili mide bulantısını tedavi etmeyi içerebilir.

PALYATİF BAKIM GEREKTİREN HASTALIKLAR NELERDİR?

Kanser

Motor Nöron Hastalıkları (Alzheimer, ALS, MS, Müsküler Distrofi, Parkinson Hastalığı, Felç)

İleri Dönem Organ Yetmezliği (Kalp, Akciğer, Böbrek, Karaciğer)

Çocuklarda Genetik İlerleyici Hastalıklar

<p>Antarktika'da Brunt Buz Sahanlığı'ndan 1,270 kilometrekarelik büyük bir parça buzul, çatlayarak k

Antarktika'dan korkutan görüntü: 1,270 kilometrekarelik buzul parçası kopma noktasına geldi

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek