HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,7138
  • 6,5875
  • 225.187
  • 98.249
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Organ ve doku nakli 

O. MURAT UYAR
omuyar@gmail.com 

x

İnsanoğlu yaptıklarıyla, eserleriyle, yetiştirdikleriyle, kısacası geride bıraktıklarıyla anılır. Ölümünden sonra başta kalp, karaciğer ve böbrekleriyle en az 4 kişiye hayat, kornealarıyla da 2 kişiye ışık verecek olmanın, hayır işlemenin manevi kazancı hiçbir şeyle ölçülemez. Din âlimlerinin de ifadesiyle  “Organ bağışı candan cana giden en büyük sadakadır.” Kendilerinin veya yakınlarının organlarını bağışlayanlar bir yandan sevap kazanırken aynı zamanda başkalarının acılarını dindirip canlara can katıyorlar. 

Film gibi 

Her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanan “Organ Bağış Haftası”nda bu yıl göz hastalıkları ulusal kongresinde film gibi bir olay yaşadık. 2000 kadar göz hekiminin katıldığı kongrede göz hastalıkları camiasının en saygın hocalarından Prof. Dr. Öner Gelişken’in toplantı sırasında duran kalbi salondaki meslektaşlar tarafından kalp masajıyla çalıştırıldı. Suni solunum desteğiyle 20-30 dakika süren ilk müdahalenin ardından gelen 112 Acil ekipleri tarafından Akdeniz Üniversitesine yetiştirilen hocamız yoğun bakıma alındıktan sonra ’’iflas eden’’ kalbinin değiştirilmesi için zamana karşı bir yarış başladı. Robert Kolej, Hacettepe Üniversitesi ve Belçika'da uzmanlık eğitimi sonrası Bursa Uludağ Üniversitesi’nde öğretim üyeliğiyle 35 yıllık meslek hayatında sayısız hastaya şifa veren, yüzlerce hekim yetiştiren Öner Hoca'ya ailesel geçişli bir kalp hastalığı nedeniyle 9 yıl önce de kalp nakli yapılmıştı. Ancak o kalp de geçen süreye yenik düşmüş oldu. Yeni nakil arayışlarına İzmir’den olumlu haber geldi. 11 Kasım akşamı alınan kalp, Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde sabaha kadar süren başarılı bir ameliyatla nakledildi ve uyum için bekleme süreci başladı. Her geçen gün hocamızın iyi haberlerini almayı ve iletmeyi ümit ediyoruz. 
Türkiye'de 30 Ocak 2014 itibarıyla 21 bin 114 kişi böbrek, 436 kişi kalp, 2 bin 63 kişi karaciğer, 35 kişi akciğer, 1 kişi ince bağırsak, 3 kişi kalp kapağı, 243 kişi pankreas ve 4 bin 832 kişi de kornea olmak üzere toplam 28 bin 727 kişi organ nakli bekliyor. Böbrek hastaları diyalizden yaşam desteği alabilirken akciğer, kalp ve karaciğer hastalarının tek şansı organ nakli. Çıkarılan organlar öncelikle doku ve kan grubu uyumuna göre, tıbbi aciliyet göz önünde bulundurularak, Ulusal Koordinasyon Sistemi tarafından belirlendikten sonra nakil gerçekleştiriliyor. Bu vesileyle herkesi organ bağışına davet ediyor, hayata tutunmak için doku ve organ bekleyen hastalara da acil şifalar diliyorum. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
Bursa´nın Mudanya ilçesinde çekicinin üzerine konmak istenen otomobil 2 metreden yere düştü. O anlar

Çekicinin Bursa´nın Mudanya ilçesinde çekicinin üzerine konmak istenen otomobil 2 metreden yere düştü. O anlar bir vatandaş tarafından saniye saniye kaydedildi. halatı koptu, düşen otomobil hasar gördü

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Kamu işçisine 1083 lira ilave ödeme

Ahtapot’un kolları Asya’yı hızla sarıyor!

En Çok Okunanlar