• $ 5,4788
  • € 6,2194
  • 229.798
  • 104.861
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Organ ve doku nakli 

O. MURAT UYAR
[email protected] 

x

İnsanoğlu yaptıklarıyla, eserleriyle, yetiştirdikleriyle, kısacası geride bıraktıklarıyla anılır. Ölümünden sonra başta kalp, karaciğer ve böbrekleriyle en az 4 kişiye hayat, kornealarıyla da 2 kişiye ışık verecek olmanın, hayır işlemenin manevi kazancı hiçbir şeyle ölçülemez. Din âlimlerinin de ifadesiyle  “Organ bağışı candan cana giden en büyük sadakadır.” Kendilerinin veya yakınlarının organlarını bağışlayanlar bir yandan sevap kazanırken aynı zamanda başkalarının acılarını dindirip canlara can katıyorlar. 

Film gibi 

Her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanan “Organ Bağış Haftası”nda bu yıl göz hastalıkları ulusal kongresinde film gibi bir olay yaşadık. 2000 kadar göz hekiminin katıldığı kongrede göz hastalıkları camiasının en saygın hocalarından Prof. Dr. Öner Gelişken’in toplantı sırasında duran kalbi salondaki meslektaşlar tarafından kalp masajıyla çalıştırıldı. Suni solunum desteğiyle 20-30 dakika süren ilk müdahalenin ardından gelen 112 Acil ekipleri tarafından Akdeniz Üniversitesine yetiştirilen hocamız yoğun bakıma alındıktan sonra ’’iflas eden’’ kalbinin değiştirilmesi için zamana karşı bir yarış başladı. Robert Kolej, Hacettepe Üniversitesi ve Belçika'da uzmanlık eğitimi sonrası Bursa Uludağ Üniversitesi’nde öğretim üyeliğiyle 35 yıllık meslek hayatında sayısız hastaya şifa veren, yüzlerce hekim yetiştiren Öner Hoca'ya ailesel geçişli bir kalp hastalığı nedeniyle 9 yıl önce de kalp nakli yapılmıştı. Ancak o kalp de geçen süreye yenik düşmüş oldu. Yeni nakil arayışlarına İzmir’den olumlu haber geldi. 11 Kasım akşamı alınan kalp, Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde sabaha kadar süren başarılı bir ameliyatla nakledildi ve uyum için bekleme süreci başladı. Her geçen gün hocamızın iyi haberlerini almayı ve iletmeyi ümit ediyoruz. 
Türkiye'de 30 Ocak 2014 itibarıyla 21 bin 114 kişi böbrek, 436 kişi kalp, 2 bin 63 kişi karaciğer, 35 kişi akciğer, 1 kişi ince bağırsak, 3 kişi kalp kapağı, 243 kişi pankreas ve 4 bin 832 kişi de kornea olmak üzere toplam 28 bin 727 kişi organ nakli bekliyor. Böbrek hastaları diyalizden yaşam desteği alabilirken akciğer, kalp ve karaciğer hastalarının tek şansı organ nakli. Çıkarılan organlar öncelikle doku ve kan grubu uyumuna göre, tıbbi aciliyet göz önünde bulundurularak, Ulusal Koordinasyon Sistemi tarafından belirlendikten sonra nakil gerçekleştiriliyor. Bu vesileyle herkesi organ bağışına davet ediyor, hayata tutunmak için doku ve organ bekleyen hastalara da acil şifalar diliyorum. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın Kocaeli mitinginde sahneye ç

Başkan Erdoğan sahneye çağırmıştı! Büyük sevinç yaşadı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Muammer Ketenci: Hatice kıyafetini açmak isteyince 'Seni öldürürüm' dedim

40 kg plastik yutan yavru balina dayanamadı

Maksat Yarışmak Olsun - 18 Mart 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Yaşlılarda beslenme - 27 Şubat 2019