• $17,2975
  • €17,6231
  • 968.776
  • 2425.56
6 Ocak 2022 Perşembe 07:00 | Son Güncelleme:

Omicron için temkinli umut

Omicron için temkinli umut

Dünyayı sarmaya başlayan Omicron varyantına dair 8 araştırmadan, umut veren tek sonuç çıktı: Omicron'un oluşturacağı toplumsal bağışıklık sayesinde pandeminin sonu gelebilir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu sonrası yazılı bir açıklama paylaştı:

OMİCRON VARYANTI: Omicron varyantıyla birlikte vaka sayılarındaki artış hastanelere henüz benzer oranda yansımadı. Omicron varyantının diğer varyantlarla karşılaştırıldığında daha az hasta ettiğini söyleyebilmek için yeterli veri olmamakla birlikte mevcut işaretler endişeye sebep olmamaktadır.

KARANTİNA SÜRESİ: Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlendi. 7. günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer. Pozitif vakalar 5. gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sona erer.

TEMASLI OLANLAR: Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz. Aşısız ya da hatırlatma dozu aşısı üzerinden 3 ay geçmiş temaslı kişiler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. 5. gün test yaptırıp negatif olan kişiler karantinayı erken sona erdirebilirler.

YÜZ YÜZE EĞİTİM: Okullarımızda maske kullanımı, hijyen kurallarına uyum ve ortam havalandırma kurallarına tam uyum gerekmektedir. Okullarımızda yüz yüze eğitim devam edecektir.

HATIRLATMA DOZU: Hatırlatma dozu aşılarının önemi artttı. Aşı olmuş kişilerin hastalığa yakalansa bile hastalığı hafif geçirdiği unutulmamalıdır.

OMİCRON'U AŞI VE ÖNLEMLERLE YENERİZ

Dünyayı etkisi altına alan Omicron nedeniyle vakalar hızla yükseliyorken, aşılama sayesinde hastaneye yatış ve ölümlerde değişiklik olmadı. Hatırlatma dozlarının önemine dikkat çeken uzmanlar, tedbirin önemini vurguluyor.

İNFLUENZA KAYNAKLI BAŞVURULAR %100 ARTTI

Kayseri Şehir Hastanesi'nden Uzm. Dr. Binnaz Çelik, 2020'de hem kapanmalardan hem de maskenin yaygın kullanımından gribal enfeksiyonlarda düşüş yaşandığını söyledi. Çelik, son dönemlerde ise çocuklardaki vakalarda artış yaşandığını belirterek, şunları söyledi: "Bir haftadır influenzadan kaynaklı acil başvurumuzda yüzde 100 artış yaşanıyor. Bu yıl artış var çünkü çocukların birçoğu okula yeni başladı. Şimdi ise influenza geçirmeye başladılar. Biz bunu çok ciddi bir vaka artışıyla salgın şeklinde görmeye başladık."

EN KRİTİK GRUP AŞISIZLAR

Bİilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, "Ek aşı dozlarının önemi iyice artmış durumda" dedi. Yavuz, "Dünyadaki tecrübelere bakıldığında, Omicron'un aşılı ve Kovid-19'u geçirmişlerde daha hafif seyrettiği görülüyor. En kritik grup aşısızlar, bağışıklığı baskılanmışlar ve yeterince antikor yanıtı oluşturamayan yaşlı ve ek dozları yapılmamış kişiler" diye konuştu.

GRİP BELİRTİSİ OLAN OKULA GİTMESİN

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, mevsimsel grip vakalarının yetişkin ve çocuklarda yaygınlaştığını, acil servislere başvuruların arttığını belirtti. Oğuztürk, "Eğer öğrencinin şikayeti varsa, kesinlikle okula gönderilmemesi gerekiyor" dedi. Oğuztürk, yüzde 5 vakada kovid ile influennzanın birlikte görüldüğü çalışmaların olduğunu da belirtti.

KOKU KAYBI VE İSHAL VARSA TEST YAPTIRIN

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, son günlerde okul çağı çocuklarında çok yaygın bir şekilde üst solunum yolları enfeksiyonu bulgularını görmeye başladıklarını belirtti. Belirtilerin birbirleriyle karıştırıldığını belirten Şener, "Koku ve tat almama ve ishal varsa mutlaka bir an önce Kovid-19 testi yapılması lazım" dedi.

VAKA ARTIŞ HIZI 10 GÜNDE 5 KAT ARTTI

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, İstanbul'un vaka artış hızının son 10 günde 5 kat hızla arttığını belirtti. Diğer iller için de aynı senaryonun yaşanacağını söyleyen Yiyit, sözlerine şöyle devam etti: "Geçen yıl Kovid dışında başka bir viral enfeksiyonla çok uğraşmıyorduk. Şu an influenza ve diğer virüs enfeksiyonları da hayatımızda. Hastalarımızın bir kısmı 'Nasıl olsa gribimdir' diye düşünüyor ama bu bizi yanlış bir yere götürür. Üst solunum yolu enfeksiyon bulgusu gösteren herkesin, Kovid hastasıymış gibi kendisini izole etmesi ve tedbirini almasında fayda var."

Otomobilde ÖTV düzenlemesi! 300 bin TL'ye kadar indirim
Otomobilde ÖTV düzenlemesi! 300 bin TL'ye kadar indirim

Otomobilde ÖTV düzenlemesi! 300 bin TL'ye kadar indirim

Tüm zamanların en yükseği... Sanayi grubundan 6 ayda rekor ihracat
Tüm zamanların en yükseği... Sanayi grubundan 6 ayda rekor ihracat

Tüm zamanların en yükseği... Sanayi grubundan 6 ayda rekor ihracat

Beklenen açıklama geldi... Yüz binlerce sözleşmeliye kadro yolu! Net tarih verildi
Beklenen açıklama geldi... Yüz binlerce sözleşmeliye kadro yolu! Net tarih verildi

Beklenen açıklama geldi... Yüz binlerce sözleşmeliye kadro yolu! Net tarih verildi