• $9,538
  • €11,1031
  • 548.506
  • 1509.2
24 Ağustos 2021 Salı 18:11 | Son Güncelleme:

"Ne kadar vurulursak ölüm o kadar azalır"

"Ne kadar vurulursak ölüm o kadar azalır"

Türkiye'nin başarılı bir aşılama programı yürüttüğüne dikkat çeken Prof. Metintaş, “Aşı uygulamalarına ne kadar uyulursa Delta'nın yol açtığı ölümler de o oranda azalacak” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, virüsün aşısızlar arasında dolaştığına dikkat çekerek Delta varyantının 5-8 kişiyi enfekte ettiğini söyledi. Metintaş "Virüsteki değişim suçiçeği kadar bulaşıcı bir karakter kazandı" diyerek şöyle devam etti: "Kaybettiğimiz insanların çoğu ya hiç aşılanmamış ya da aşılarını tamamlamamış kişiler. Aşı uygulamalarına ne kadar çok uyum olursa delta varyantının yol açtığı ölümler de o oranda azalacaktır. Aşılanmış kişiler aşılanmamış kişilere göre hem daha az virüs taşırlar hem de daha kısa süre bulaştırıcıdırlar. Çalışmalar bu iki nedenden dolayı toplum genelinde hastalığı yayan kişilerin ağırlıkla aşılanmamış kişiler olduğunu ortaya koyuyor."

BİZİM İÇİN BÜYÜK ŞANS

"Hem inaktif hem de mRNA aşıları ağır ve ölümcül şiddetli hastalığı önemli düzeyde önlüyor. Bu bağlamda aşıya ulaşmak bir şanstır. Bu şansı hemen değerlendirmek için haydi aşıya."

<p>Derbiyi Alen Markaryan<span style='font-size: 1.6rem;'>, Ş</span>afak Gözmen <span style='font-si

Derbi öncesinde kim ne demişti?

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu