• $17,9474
  • €18,3036
  • 1018.46
  • 2980
30 Ocak 2021 Cumartesi 19:35 | Son Güncelleme:

Koronavirüs Mutant virüsün belirtileri neler? Mutant virüsü nedir, nasıl bulaşır?

Koronavirüs Mutant virüsün belirtileri neler" Mutant virüsü nedir, nasıl bulaşır"

Koronavirüsü mutasyona, yani değişmeye devam ediyor. Bu, yeni türlerin daha büyük bir tehdit oluşturabileceği anlamına gelir. Geçtiğimiz aylarda İngiltere'de tespit edilen ‘Mutant Korona virüsü B117', tüm dünyada hızla yayılmaya devam ederken, mutasyona uğrayan virüsün etkileri merak konusu oldu. Şu anda bilim adamları tarafından hangi virüs türleri biliniyor ve bunlar ne kadar tehlikelidir? Ve potansiyel bir aşı, koronavirüsün bilinen tüm varyasyonlarına karşı koruma sağlayabilir mi? İşte mutant virüsü ile ilgili merak edilenler...

Koronavirüs'ün mutasyonları (yani genetik değişiklikler) doğal ve kaçınılmaz olmasına rağmen, bir mutant virüsün yayılması ile merak konusu oldu. Uzmanlara göre mutasyon sonucunda elde edilen yeni bir gen kombinasyonu virüsü daha tehlikeli hale getiren yeni özellikler kazandırır. Peki Mutant virüsü nedir, belirtileri neler?

ABD başta olmak üzere Japonya’ya kadar yayılım gösterdiği tespit edilen ‘Mutant Korona B117’nin Covid-19’dan daha bulaşıcı olduğunu belirtiliyor. Uzmanlar Güney Afrika’dan geldiğine işaret ederek “Mutasyonlu virüsün yayılımını durdurmak için tek çarenin tedbirlerden ödün vermemek olduğunu belirtiyor. ‘Mutant Korona B117’ çok hızlı bir şekilde yayılıyor.

Güney Afrika’da ‘501Y.V2’ ve Nijerya’da ‘P681H’ adı verilen iki yeni mutant korona virüs bulunuyor. ‘501Y.V2’ adlı yeni mutasyon İngiltere’de ortaya çıkandan çok daha bulaştırıcı etkiye sahip. Virüs mutasyon geçirdiğinde yüzeyindeki anahtar denilen hücreye yapışan kısmı değişime uğruyor ve hücre kilidini daha rahat açarak içeri girebiliyor. Bu nedenle mutasyona uğrayan Mutant Korona B117, Covid-19’a göre yüzde 70 oranında daha bulaşıcı.

MUTANT KORONA B117 B117 NEDİR?

İlk olarak İngiltere’de görüldükten sonra bazı Avrupa ülkelerinde de görülen Korona virüs mutasyonu Dünya ülkelerini harekete geçirdi. Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 önlemlerini sıklaştırmaları konusunda ülkeleri uyardı. B117 mutasyonunun Türkiye’de de olduğu düşünülüyor. Mutasyonlu virüsün yayılımını anlamak için binlerce örnek üzerinde analizler yapılması gerekiyor. Çin’de çok az Covid-19 vakası olmasına karşın B117’li vakalar tespit edilmeye başlandı.

B117 VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Mutant korona B117, aşılar açısından endişe edecek bir durum değil. Koronavirüs mutasyon geçirse de antikordan kaçamıyor. BioNTech-Pfizer aşısının mutasyonlu virüsü de etkisiz hale getirdiği ortaya çıktı. Korona virüs ile benzer belirtileri olan B117 virüsü hakkında henüz net bilgiler sunulmazken, mutasyon sebebiyle virüsün yayılma hızının artmasına dikkat çekildi. Covid-19’un mutasyona uğramış hali olarak bilenen B117 virüsünün Korana virüsten çok daha hızlı yayıldığı, bulaşıcılığının daha fazla olduğu İngiltere Başbakanı Boris Johnsonn tarafından duyurulmuştu.

Orta Asya'da sevindiren gelişme! 'Türkiye üzerinden dünyayla bağlantı kurmak istiyoruz'
Orta Asya'da sevindiren gelişme! 'Türkiye üzerinden dünyayla bağlantı kurmak istiyoruz'

Orta Asya'da sevindiren gelişme! "Türkiye üzerinden dünyayla bağlantı kurmak istiyoruz"

Bakan Nebati hayata geçen vergi politikalarını açıkladı! Milyonları ilgilendiriyor
Bakan Nebati hayata geçen vergi politikalarını açıkladı! Milyonları ilgilendiriyor

Bakan Nebati hayata geçen vergi politikalarını açıkladı! Milyonları ilgilendiriyor

Araç alım satım yapacaklar dikkat! Yeni dönem başlıyor
Araç alım satım yapacaklar dikkat! Yeni dönem başlıyor

Araç alım satım yapacaklar dikkat! Yeni dönem başlıyor