• $7,4227
 • €9,0421
 • 442.472
 • 1542.45
08 Ağustos 2020 Cumartesi 09:30 | Son Güncelleme:

MS hastalığı tedavisi var mı? Murat Boz'un kuzeninin hastalığı MS nedir?

MS hastalığı tedavisi var mı" Murat Boz'un kuzeninin hastalığı MS nedir"

Ünlü şarkıcı Murat Boz'un kuzeni Berrin Boz MS hastalığı nedeniyle vefat etti. Acı haberi Murat Boz'un kardeşi Ali Boz sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu. MS hastalığı beyin ve omurilik arasındaki bağlantıyı ilgilendiriyor. Hastalıkta sinir hücreleri fiziksel tahribata uğruyor. MS hastalığı belirtileri arasında halsizlik ve denge bozukluğu bulunmaktadır.

Murat Boz'un MS hastası olduğu öğrenilen kuzeni Berrin Boz vefat etti. Vefat haberini ünlü şarkıcının kardeşi Ali Boz sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. MS hastalığı yaşayan kişilerde beyin ve omurilik bağlantıları arasında tahrşbat oluşuyor. MS belirtileri arasında ise karıncalanma, denge bozukluğu ve vücut fonksiyonlarında azalmalar yer alıyor.

MS HASTALIĞI NEDİR?

Multipl Skleroz (MS) hastalığı, etkisini merkezi sinir sisteminde gösteren ve ataklarla kendini belli eden kronik sinir sistemi hastalığıdır.

Bağışıklık sistemi vücudu dışarıya karşı korurken kendi hücrelerini tanır. Ancak bilinmeyen nedenden dolayı sistem bozulduğunda, bağışıklık sistemi kendi hücrelerine özellikle de sinir iletimini sağlayan beyin ve omurilikteki hücrelere karşı saldırı düzenler.

Beynin vücuda gönderdiği elektrik sinyalleri sayesinde hareket ve koordinasyon sağlanır. Sinir hücrelerini koruyan ve görevlerini yerine getirmelerine yardımcı olan, sinir hücrelerinin etrafındaki örtü gibi kılıflara miyelin adı verilir. Bağışıklık sistemi miyelin kılıflarına saldırdığında ‘plak’ adı verilen hasarlı bölgeler oluşur. Bunun sonucunda yürüme, konuşma, görme gibi eylemlerde bozulmalar olabilir, bunlara MS atakları denir.

MS HASTALIĞI ÖLÜMCÜL MÜDÜR?

MS hayatı tehdit eden bir hastalık değildir. Bazı hastalarda ileriki yaşlarda hareket ve bazı bilişsel kayıplara rastlanabilir. Hastalığın kesin tedavisi olmasa da günümüzde tıptaki gelişmeler, erken tanı ve doktor kontrolünde alınacak önlemler, yaşanan sıkıntıları azaltmaktadır.

MS atakları 1 hafta, 3 ay, 1 yıl gibi farklı zamanlarda olabilir. Her MS hastası için atak süreleri farklıdır. Günümüzde ilaçlar, fizik tedavi ve diğer yöntemlerle ataklar önlenebilmekte, sayısı ve şiddeti azaltılabilmektedir.

MS HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

 1. Vücutta karıncalanma
 2. Uyuşma
 3. Halsizlik
 4. Denge bozukluğu
 5. Çift görme
 6. Görme azlığı
 7. Konuşma bozukluğu
 8. Titreme
 9. Kol ve bacaklarda sertlik
 10. Güçsüzlük
 11. İdrar kaçırma veya yapamama
 12. Cinsel bozukluklar

Hastalığın ilerleyen dönemlerinde unutkanlık, yürüyememe, yutma zorlukları belirtileri de görülmektedir. Tanımlanan belirtilerin bir ya da bir kaçına birlikte rastlanabilir. Bu belirtiler alevlenmeler ve düzelmelerle seyreder. Başlangıç dönemlerinde genellikle tam bir düzelme görülürken, bazı hastalarda başlangıçtan itibaren düzelmeler görülmeden kötüleşme söz konusu olabilir.

<p>Nijerya açıklarında Türk gemisine yönelik bir saldırı gerçekleşti. Saldırıda bir denizci hayatını

Türk gemisine saldırının arkasında Fransa mı var?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kilo vermek için iştah kapatan besinler

Haftanın yalanları