• $ 6,7405
  • € 7,4102
  • 370.494
  • 103024
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
16 Ekim 2018 Salı 12:34 | Son Güncelleme:

Mide Botoksu Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Vücudumuzda aşırı yağ birikimi olarak bilinen obezitenin birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Estetik cerrahisinde kullanılan botoks artık obezite tedavisinde de kullanılmakta. Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar, tokluk hissi sağlayan mide botoksu hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Mide Botoksu Nedir?

Botoks, estetik cerrahide yaygın olarak kullanılmaktadır. Botoks ana maddesi olarak bilinen botulinum toksin içeriğinden oluşmaktadır. Sinir ve kas üzerinde blokaj meydana getirerek buradaki istenilen bölgede kısıtlama meydana getirmektedir.

Günümüzde artık botoksun birçok kullanım alanı vardır. Obezite tedavisinde yer alan mide botoksunda, endoskopik yöntemle midenin belirli bölgelerine botulinum toksini enjekte edilir. Bu işlemle birlikte mide kaslarının kasılması sınırlandırılır ve mide boşalma süresi gecikir. Böylelikle hastada iştah kaybı oluşur.

Mide botoksu ameliyat olmamakla birlikte vücut kitle indeksi 35’in altı olan kişilere yapılabilir. Çünkü vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan kişilerde mide botoksu etkili olmayabilir. İdeal hasta grubu ise ameliyata gerek duyulmayan ve kilo vermek isteyen hastalardır.

Yüze uygulanan botoks işlemi gibi mide botoksunun da etkisi 4 ila 6 ay arasındadır. Hasta mide botoksundan sonra beslenme tarzını değiştirmelidir. Doktor kontrolünde bir diyet uygulamalı ve egzersiz alışkanlığı da kazanmalıdır.

Endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan bir işlemdir. Mide botoksunda bir kesi yoktur. İşlem öncesi hasta anestezi doktoru tarafında uyutulur. İşlem yaklaşık 20 dakika sürmekle birlikte mide botoksu operasyonu sonrası hastanın gece hastanede kalmasına gerek yoktur. Birkaç saat müşahede altında kaldıktan sonra taburcu edilebilir.

Mide Botoksu Yılda Kaç Defa Yapılmalıdır?

Obeziteye karşı yapılabilecek işlemler arasında yer alan mide botoksu, 18-60 yaş aralığı kişilere uygulanır. Hastanın mide hastalıkları varsa mide botoksundan önce bu problemlerin giderilmesi önerilir.

Mide botoksu uygulamasıyla yaklaşık 6 ila 8 ay arasında ideal kiloya ulaşılması sağlanır. Bu süre zarfında alışkanlıklar değişebilir. Bu yüzden ilk bir yıl kontroller yapılır. Hastanın tetkikleri yapıldığında koşullar uygunsa altı ay sonra tekrar botoks işlemi uygulanabilir. Bu durum her hasta için geçerli değildir. Besleme alışkanlıkları ve yaşam tarzı değişen hastadan yeterli sonuç alındığı takdirde mide botoksu işleminin tekrarlanmasına gerek duyulmaz.

Midede herhangi bir hasar oluşturmayan mide botoksunun hiçbir yan etkisi yoktur. Botoksa alerjisi olanlar ve kas hastalığı bulunan hastalara bu işlem uygulanmaz.


Bayramda el öpme geleneğine sosyal mesafe ayarı

Bayramda el öpme geleneğine sosyal mesafe ayarı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yeni kareler ortaya çıktı! İşte Yassıada'da yaşananlar...

Cuma namazıyla açılacaklar! Hummalı çalışmalar başladı