• $ 6,8223
  • € 7,5691
  • 379.237
  • 105520
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
13 Kasım 2018 Salı 00:48 | Son Güncelleme:

Meyve suyu demir eksikliğini önlüyor

Uzmanlar, kansızlık ve kansızlığa bağlı olarak demir eksikliğinin, özellikle çocukların zihinsel gelişimi üzerinde geri dönülemez etkilere neden olduğunu söylüyor.

Besinlerden alınan demirin emilimi için C vitamininin şart olduğunu söyleyen uzmanlar, meyve suyu tüketmenin çok önemli olduğunu belirtiyor. 

HAMİLELİKTE ORTAYA ÇIKABİLİR 

“Kansızlık, kandaki hemoglobin miktarının azalması olarak tanımlanır. Bu da demir eksikliğine neden olur” diyen Prof. Dr. Neriman İnanç, demir yetersizliğinin genellikle büyümenin çok hızlı olduğu çocukluk ve ergenlik çağıyla hamilelik döneminde ortaya çıktığına dikkat çekti. Demirin hem hayvansal hem de bitkisel besinlerde bulunduğunu kaydeden Prof. İnanç, “Ancak besinlerdeki demirin tamamı vücutta emilemez. Aldığımız demirin yararlı olabilmesi için C vitamini içeren besinlerle birlikte tüketmeliyiz. Örneğin, yemekle alınan 500 miligram C vitamini demirin emilimini 6 kat artırır. Bu nedenle vitamin alımını artırmak için meyve suları iyi bir kaynaktır” dedi. 

HIZLI ŞEKİLDE İYİLEŞME SAĞLAR 

İnanç, “Portakal, ananas ve greyfurt suyu gibi meyve sularının yüksek miktarda protein ve demir içeren bir öğünle birlikte tüketilmesi demir emilimini artırır. Kansızlığı önlemek ve kansızlık oluştuktan sonra hızlı şekilde tedavi olmak için meyve suyu tüketimine özen gösterilmelidir” diye de ekledi.


Washington'daki Floyd protestosunda arbede

Washington'daki Floyd protestosunda arbede

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yeşilköy Acil Durum Hastanesi'nin yapım hikayesi Belgesel olarak ekranlara gelecek

Başkan Erdoğan, 'Fatih' sondaj gemisini uğurladı