• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
31 Mart 2021 Çarşamba 10:01 | Son Güncelleme:

Lenfoma kanseri tedavisi nasıl? Lenfoma nedir, belirtileri neler?

Lenfoma kanseri tedavisi nasıl" Lenfoma nedir, belirtileri neler"

İmfoma, vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenfatik sistemi ve hücreleri etkileyen kötü huylu bir tümördür (lenfoma kanseri). Lenf, lenfatik sistemin damarlarında dolaşır. Lenfosit adı verilen lenf hücreleri, lenf düğümlerindeki bakterileri filtreleyerek vücuttaki enfeksiyonlarla savaşır. Ayrıca lenfositler, diğer lenfoid dokularda, örneğin dalakta, kırmızı kemik iliğinde, deride bulunur.

Lenfoma, herhangi bir kanser gibi, vücuttaki hücreler, bu durumda lenfositler, kontrolsüz bir şekilde bölünmeye başladığında ortaya çıkar. Hücreler çoğaldığında lenf düğümlerinde veya diğer organların dokularında toplanarak bir tümör oluştururlar. Peki Lenfoma nedir, belirtileri neler? Lenfoma kanseri tedavisi nasıl?

LENFOMA NEDİR?

Lenfoma kısaca lenf bezi kanseri demek. Beyaz kanın kanserinin genel manada iki tipi bulunuyor. Sadece bir bölgede meydana gelen şişlikle ortaya çıkabileceği gibi dolaşım yollarında da ortaya çıkabiliyor.

LENF KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hodgkin lenfoma'da en sık görülen bulgu bir veya daha fazla büyük lenf düğümü varlığıdır. Bu düğümler genellikle ağrısızdır ve en sık boyun, göğsün üst kısmı, karın veya kasıklarda görülür.

Ağrısız bezeler; en sık görülen belirtidir. Lenf bezlerinde oluşan, ağrı vermeyen, genellikle çapı bir santimden fazla olan düğüm şeklinde şişliklerdir. Fark edilme ihtimali en yüksek olan bezeler, boyunda, koltuk altında veya kasık bölgesinde çıkar. Bu şişlikler ağrıya veya başka belirtilere yol açmaz, ancak sıklıkla boyutları giderek artar. Lenf düğümlerinin şişmesinin çok sık görülen bir durum olduğu unutulmamalıdır. Lenf düğümlerinde şişme olan kişilerin çok büyük bir kısmında lenfoma dışında tanılar söz konusudur. Lenf düğümlerinde şişliğin en yaygın sebebi infeksiyondur. Şişen lenf düğümleri genellikle infeksiyon iyileştikten sonra küçülür. Sebebi bilinmeyen ateş; ortada hiçbir neden yokken vücut sıcaklığının 38ºC'nin üzerinde olması ve bunun sebebinin açıklanamaması durumudur. Gece terlemesi; hastanın gece yatarken giyilen giysilerin ve çarşafların ıslanmasına neden olacak kadar şiddetli gece terlemesi olduğunu belirtmesidir. Kilo kaybı; altı ay içerisinde vücut ağırlığının %10'undan fazlasının verilmesidir. Sürekli yorgunluk; şiddetli ve devamlı halsizlik veya yorgunluk hali. Öksürük ve nefes darlığı. Deride kaşınma.

LENFOMA TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Doğru tanı ve doğru tedavi ile beraber hastalığın tedavi oranı yükseliyor. Lenfomanın tedavi seçenekleri lenfomanızın türüne, saldırgan derecesine ve tedavi hedeflerinize bağlıdır. Tedaviler aşağıdakileri içerir:

Aktif izlem. Bazı lenfoma türleri çok yavaş büyürler. Siz ve doktorunuz, tedavinizi günlük yaşam faaliyetlerinizi etkileyen işaret ve belirtilere neden olana dek bekletmeye karar verebilirsiniz. Bu aşamadan sonra, rahatsızlığınızın izlenmesi için periyodik testlere girebilirsiniz.

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için kimyasalları kullanan bir ilaç tedavisidir. Kemoterapi çoğunlukla bir toplar damar içerisine verilir, ancak aldığınız özel ilaçlara bağlı olarak hap şeklinde de alınabilir.

Diğer ilaç terapiler. Tedavi için kullanılan diğer ilaçlar içerisinde kanser hücrelerinizin içerisindeki yaşamlarını sürdürmelerine imkan tanıyan spesifik anormalliklere odaklanan hedefe yönelik ilaçlar yer alır. İmmünoterapi ilaçları kanser hücrelerini öldürmek için bağışıklık sisteminizi kullanırlar. Radyasyon terapisi. Radyasyon tedavisi kanser hücrelerini öldürmek için X ışını ve protonlar gibi güçlü enerji demetlerini kullanır.

Kemik iliği nakli. Kök hücre nakil olarak da bilinen kemik iliği nakli kemik iliğini baskılamak için yüksek dozda kemoterapi ve radyasyonun kullanılmasını içerir. Ardından, vücudunuzdan veya bir vericiden alınan sağlıklı kemik iliği kök hücreleri kanınıza verilerek kemiklerinize giderler ve kemik iliğinizi yeniden inşa ederler.

  • lenfoma kanseri
  • lenfoma kanseri nedir
  • lenfoma kanseri tedavisi nasıl
  • lenfoma kanseri belirtileri neler
<h3>Akupunktur Derneği Onursal Başkanı Dr. Murat Topoğlu iftarda tüketilmesi gereken besinleri AKŞAM

İftarda neler tüketmeliyiz?

Tanker alt geçit korkuluklarında asılı kaldı

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, vefatının 28. yılında kabri başında anılıyor

Yerli ve milli imkanlarla geliştirildi! TSK'ya teslimatları sürüyor