• $7,8158
  • €9,4809
  • 461.388
  • 1330.87
30 Mayıs 2020 Cumartesi 11:19 | Son Güncelleme:

Lenfoma kanseri nedir?

Lenfoma kanseri nedir"

Özkan Uğur'un Lenfoma kasneri olduğu iddia edilmesi üzerinen konu yakından takip ediliyor. Lenfoma kanseri belirtileri nelerdir? Hastalıkta kilo kaybı, şişkinlik ve sürekli yorgunluk belirtiler arasında yer alıyor.

Lenfoma hastalığı hakkında detaylı bilgi almak isteyen kişiler arama motorlarından yoğun olarak araştırma yapmaya başladı. Bağışıklık sistemi hastalığı olan kişilerde ve kadınlara oranlara erkeklerde daha fazla görülmektedir.

LENFOMA KANSERİ NEDİR?

Lenf kanseri (lenfoma) vücudun savunma hücreleri olan lenfositlerin kanserleşerek kontrolsüz büyümesidir. Lenf kanseri en sık görüldüğü yerler; lenf bezleridir. Lenf bezleri vücudun en önemli savunma mekanizmalarından biridir.

Vücudumuzda bulunan binlerce lenf bezi, enfeksiyon ve hastalıklara karşı direnmemizi sağlayan bağışıklık sisteminin en önemli parçasıdır. Yaşanan enfeksiyonlar sırasında lenf bezleri büyüyor.

Hastalık sona erdiğinde ise yeniden eski boyutlarına dönüyor. Bu durum son derece normal olan bir mekanizmanın göstergesi. Lenfoma meydana geldiğinde, lenfatik sistemin hücreleri olan lenfositler bozuluyor ve çoğalıyor, böylece daha anormal hücreler oluşturuyor.

Lenfomalar temelde Hodgkin ve non-Hodgkin (Hodgkin olmayan) olmak üzere iki grupta incelenir. Her ikisinin de belirtileri benzer olabilmekle beraber, lenfomanın hangi tür olduğuna yapılan tetkiklerde rastlanabilecek bir takım özel hücrelere göre karar verilir.

<p>Akşam TV WhatsApp hattı: 0530 708 54 44</p>

Minik Azze ile sevimli Baron'un dostluğu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bakan Karaismailoğlu, Sarıkamış-Karakurt-Horasan yolu açılış törenine katıldı

İçişleri Bakanlığı: Bitlis'te 2 bin 571 personelin katılımıyla ''Yıldırım-16 Sehi Ormanları Operasyonu'' başlatıldı