• $7,8187
  • €9,3602
  • 449.547
  • 1328.73
29 Mayıs 2020 Cuma 15:18 | Son Güncelleme:

Lassa ateşi nasıl ortaya çıkar?

Lassa ateşi nasıl ortaya çıkar"

Lassa ateşi nasıl ortaya çıkar? sorusu arama motorlarında yoğun olarak araştırılıyor. Batı Afrika'da görülen bu hastalık hakkında vatandaşlar detaylı bilgi almak istiyor. Hafif ateş, başağrısı ve halsizlik gibi belirtiler görülür.

Lassa virüsü hakkında vatandaşlar bilgi almak için araştırma yapıyor. Dünya Sağlık Örgütü(WHO) her yıl Lassa virüsü yüzünden birçok kişinin öldüğünü belirtti. 

LASSA VİRÜSÜ NASIL ORTAYA ÇIKAR?

Lassa Ateşi hayvan kaynaklı bir hastalıktır. Vektörü çok memeli sıçan “Multimammate rat” olarak bilinen Mastomys natalensis’tir. Bu kemirgen bir kez enfekte olduktan sonra uzun bir sure virüsü idrarıyla çıkarır. Mastomys kemirgenleri Batı, Doğu ve Merkez Afrika’da ki savanalarda ve ormanlarda yaygın olarak bulunurlar. Evlerde ve gıda saklanan bodrumlarda kolayca yerleşirler.

Lassa virüsünün insanlara bulaşması en çok gıdalarla ve solunum yoluyla meydana gelir. Mastomys kemirgenlerinin çıkartılarıyla (idrar, dışkı) doğrudan temas, çıkartılarla kirlenmiş objelere dokunmak, kontamine gıdaları yemek veya açık yara ve kesiklerin maruziyetiyle enfeksiyon gelişebilir. Kemirgenlerin yaşadığı ortamların süpürülmesi esnasında havaya karışan enfekte küçük partiküllerin solunum yoluyla alınmasıyla ve ilave olarak kemirgenler yiyecek olarak tüketilmek amacıyla yakalanırken ve hazırlanırken de bulaşabilmektedir. Kişiden kişiye (hasta kişinin kan, doku, sekresyon ve çıkartılarıyla temasla) bulaş söz konusudur. 

Özellikle sağlık bakım ünitelerinde, yeterli kişisel koruyucu önlemler alınmamışsa kişiden kişiye geçiş sıktır(nozokomiyal enfeksiyon). Lassa virüsü tekrar tekrar kullanılan iğne ve enjektörler gibi kontamine olmuş tıbbi malzemelerle de yayılabilir.

<p>Japonya'da bir göktaşının atmosfere girince ateş topuna dönüşerek düşmesi sosyal medyada gündem o

Japonya'da göktaşı paniği: Atmosfere girince ateş topuna dönüştü

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları