• $8,101
  • €9,6998
  • 454.792
  • 1378.37
25 Mart 2021 Perşembe 22:18 | Son Güncelleme:

Koronavirüs ve sonraki dönem için harekete geçtiler... Yarasa avı başladı

Koronavirüs ve sonraki dönem için harekete geçtiler... Yarasa avı başladı
Aksam.com.tr

Japonya destekli bir çalışma, çeşitli yarasa türlerinin incelenerek yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kökenini bulmayı hedefliyor. Filipinler'de kendilerine “Virüs Avcıları” diyen bir grup araştırmacı koronavirüs ve oluşabilmesi muhtemel başka pandemileri engellemek için yarasalar üzerinde detaylı çalışmalar yürütmeye başladı.

Filipinler'de bir grup araştırmacı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) gibi pandemi salgınlarına yönelik öngörü oluşturabilmek ve tedbir alabilmek için başta yarasalar olmak üzere çeşitli hayvanlar üzerinde çalışmalar yürütmeye başladı. Kendilerine "Virüs Avcıları" diyen araştırmacı grup dünyanın salgın haritasını öngörebilmeyi ve başka pandemik süreçlerin önüne geçebilmeyi hedefliyor.

Aksam.com.tr'nin Zee5'ten aktardığı habere göre, Filipinler'in yağmur ormanlarında yarasa avına çıkan araştırmacılar, ağlarına takılan türleri zarar vermeden, kontrol edip ölçümler yapıyorlar. Araştırma çerçevesinde yarasalara tükürük ve dışkı testi yapılıyor. Her türlü bulgu sistematik olarak kayıt altına alınıp analiz ediliyor.

Çevreciler ve bilim insanlarından oluşan bu grup, dünyada milyonlarca ölüme neden olan koronavirüs gibi bir salgını anlaşılıp önlemesine yardımcı olmak için bir simülasyon modeli geliştirmeyi planlıyor.

Filipinler'de Los Banos Üniversitesi tarafından tasarlanan modeli Japonya finanse ediyor ve önümüzdeki üç yıl içinde projenin tamamlanması planlanıyor. Büyük ölçüde Filipinlerin yağmur ormanlarında yapılan çalışmada, başta koronavirüs olmak üzere çeşitli pandemik hareketlerin tahmin edilerek önüne geçilmesini amaçlıyor.

<p>Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen Koronavirüs'ün kalp rahatsızlığı olanlar üzerindeki etkis

Koronavirüs Kalp Krizine Yol Açar Mı?

Güvenliğin dikkati, hayatını kurtardı

Polisin ikna çalışması sonucu teslim olan terörist ailesiyle buluşturuldu

Osmanlı döneminde padişahların iftar sofralarını süsleyen yemekler