• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
25 Mart 2021 Perşembe 22:18 | Son Güncelleme:

Koronavirüs ve sonraki dönem için harekete geçtiler... Yarasa avı başladı

Koronavirüs ve sonraki dönem için harekete geçtiler... Yarasa avı başladı
Aksam.com.tr

Japonya destekli bir çalışma, çeşitli yarasa türlerinin incelenerek yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kökenini bulmayı hedefliyor. Filipinler'de kendilerine “Virüs Avcıları” diyen bir grup araştırmacı koronavirüs ve oluşabilmesi muhtemel başka pandemileri engellemek için yarasalar üzerinde detaylı çalışmalar yürütmeye başladı.

Filipinler'de bir grup araştırmacı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) gibi pandemi salgınlarına yönelik öngörü oluşturabilmek ve tedbir alabilmek için başta yarasalar olmak üzere çeşitli hayvanlar üzerinde çalışmalar yürütmeye başladı. Kendilerine "Virüs Avcıları" diyen araştırmacı grup dünyanın salgın haritasını öngörebilmeyi ve başka pandemik süreçlerin önüne geçebilmeyi hedefliyor.

Aksam.com.tr'nin Zee5'ten aktardığı habere göre, Filipinler'in yağmur ormanlarında yarasa avına çıkan araştırmacılar, ağlarına takılan türleri zarar vermeden, kontrol edip ölçümler yapıyorlar. Araştırma çerçevesinde yarasalara tükürük ve dışkı testi yapılıyor. Her türlü bulgu sistematik olarak kayıt altına alınıp analiz ediliyor.

Çevreciler ve bilim insanlarından oluşan bu grup, dünyada milyonlarca ölüme neden olan koronavirüs gibi bir salgını anlaşılıp önlemesine yardımcı olmak için bir simülasyon modeli geliştirmeyi planlıyor.

Filipinler'de Los Banos Üniversitesi tarafından tasarlanan modeli Japonya finanse ediyor ve önümüzdeki üç yıl içinde projenin tamamlanması planlanıyor. Büyük ölçüde Filipinlerin yağmur ormanlarında yapılan çalışmada, başta koronavirüs olmak üzere çeşitli pandemik hareketlerin tahmin edilerek önüne geçilmesini amaçlıyor.

<h3><strong>Haftanın magazin başlıklarını Akşam Gazetesi Magazin Müdürü Barış Kocaoğlu ve Eda Cabul

Kerem Bursin kafelere gidenlere 'salak' dedi, Maldivler'e gitti!

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır

İzmir'de denizin yüzeyini 'deniz marulu' kapladı

Halk pazarları Covid-19 tedbirleriyle açıldı