• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
25 Haziran 2020 Perşembe 08:24 | Son Güncelleme:

Koronavirüs ilacının yerlisini 40 gün gibi çok kısa bir sürede üretti

Koronavirüs ilacının yerlisini 40 gün gibi çok kısa bir sürede üretti

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'milli ilaç' söylemlerinden etkilenerek Türkiye'ye dönen Doç. Dr. Mustafa Güzel, yurt dışından getirilen Favipiravir isimli ilacı ekibiyle birlikte yerli imkanlar ile 40 gün gibi çok kısa bir sürede üreterek büyük bir başarıya imza attı.

ABD'de bilimsel çalışmalar yürütürken Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın milli ilaç söylemlerinden etkilenerek yurda dönüş yapan Güzel, Zeynep Atabay Taşkent ile koordine ettikleri süreçte ortaya çıkan ilk yerli COVID-19 ilacını 32 kişilik ekiple 40 gün gibi kısa bir sürede ortaya çıkarmayı başardı.

DIŞA BAĞIMLI OLMADAN TEDAVİ SÜREÇLERİ YÖNETİLEBİLECEK

Pandemi sürecinde çok kısa bir süre içerisinde yerli solunum cihazı geliştirerek ortaya çıkan ihtiyacı fazlasıyla karşılayıp ürünün ihracına da başlayan Türkiye, Sağlık Bakanlığı'nın ruhsat sürecini tamamlaması ile seri üretime geçilecek ilaç sayesinde dışa bağımlı olmadan tedavi süreçlerini yönetebilecek.

KORONAVİRÜS AŞISI İÇİN TARİH VERDİ

Koronavirüse karşı aşı sürecinin uzun süreceğini ve kendi tahminlerine göre bu üretimin 2021 yılını bulabileceğini dile getiren Güzel, aşı bulunana kadar virüse karşı 3 ilacın ön plana çıktığını bunlardan birisinin ise yerli sentez üretimini yapmayı başardıkları Favipiravir olduğunu ifade eden Güzel, ilacın koronavirüse karşı oldukça etkin olduğunu belirtti.

YERLİ İLAÇ KORONAVİRÜSE KARŞI ÇOK ETKİLİ

Yeni Şafak'ta yer alan haber'de yerli sentez üretimi gerçekleştirilen ilacın koronavirüse karşı oldukça etkili olduğunun da altını çizen Güzel, 'Bir arkadaşım Covid-19'a yakalandı ve çok ağır geçirdi bu süreci. Kendisini direk bu ilaç ayağa kaldırdı. Bana tedavi sonrası dönüş yaptı: 'Hocam sizlerden Allah razı olsun. Ben koronavirüsü çok ağır geçirdim. Ama bu ilacı kullanarak ayağa kalktım. Hizmetleriniz daim olsun.' dedi.

<p>Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, 'Cennet vatanımızda çıkan ya

Savcılıklar soruşturma başlattı

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi