• $7,4764
  • €9,0817
  • 444.327
  • 1565.01
26 Kasım 2020 Perşembe 12:39 | Son Güncelleme:

Koronavirüs hastalarına barkodlu bileklik uygulaması Bartın'da başladı

Koronavirüs hastalarına barkodlu bileklik uygulaması Bartın'da başladı
AA

Koronavirüs vakalarında pozitif kişiler ile temaslı kişileri belirlemek amacıyla barkodlu bileklik kullanılmaya başladı. Bartın'da başlayan barkodlu bileklik uygulamasında, beyaz ve kırmızı renklerle hastanın durumu tespit edilmiş oluyor.

Bartın'da İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca hem bulaş riskini hem de vaka sayılarını azaltmak amacıyla test sonucu pozitif çıkan ve temaslı kişilere yönelik 12 Kasım'da alınan kararın ardından barkodlu bileklik uygulaması başlatıldı.

AA'da yer alan haber göre, pozitif vaka ve temaslılarının evde kalmalarını sağlamanın yanı sıra tedavileri ve verilen ilaçların barkoda yüklenerek takibi amacıyla hayata geçirilen uygulamayla il genelinde Kovid-19 test sonucu pozitif çıkan 211 kişiye kırmızı bileklik, pozitif vakalarla temaslı olan 287 kişiye de beyaz bileklik takıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, evlerinde ziyaret ettikleri ve bilekliklerini taktıkları pozitif ve temaslı kişilere izolasyon süresi içerisinde barkodlu hasta bilekliklerini hiçbir surette çıkarmamaları uyarısında bulunuyor.

Bartın Valiliğinden yapılan açıklamada, ev izolasyonunu takip eden ekiplerin, bileklik kontrolü de yapacağı belirtilerek, "Bilekliği çıkardığı tespit edilenler ile kolunda hasta bilekliği olduğu halde sokağa çıkanlar, karantina kurallarını ihlal etmelerinden dolayı idari ve adli işlemleri yapılarak karantina yurduna sevk edilecektir. 

Kolunda bileklik olduğu halde izolasyon kurallarını ihlal ederek işletmelerden mal ve hizmet talep eden bu kişilere ilimizdeki işletmeler tarafından hiçbir surette mal ve hizmet sunulmayacak, bu kişilere hizmet sunan işletmeler hakkında da idari ve adli işlem başlatılacaktır." ifadeleri kullanıldı.


Haberin Özeti

Bartın'da koronavirüs vakalarında pozitif kişiler ile temaslı kişileri belirlemek amacıyla barkodlu bileklik kullanılmaya başlandı.
• Koronavirüs test sonucu pozitif çıkanlara kırmızı bileklik takıldı.
• Pozitif vakalarla temaslı kişilere beyaz bileklik takıldı.
• Bilekliğini çıkardığı tespit edilenler ile kolunda hasta bilekliği olduğu halde sokağa çıkanlar, karantina kurallarını ihlal etmelerinden dolayı idari ve adli işlemleri yapılarak karantina yurduna sevk edilecek.
<p>‘Dünya artık dijitalleşiyor’ demek son yılların en popüler söylemi oldu. Dijital düny

Doymayan emperyalistler ve aşı eşitsizliği

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Engelli ve yaşlılara aşı uygulanmaya başladı

İran Ordusu, Umman Denizi'nde askeri tatbikat başlattı