• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
31 Ocak 2021 Pazar 10:29 | Son Güncelleme:

K vitamini eksikliğinin, koronavirüste ani ölüme neden olabileceği açıklandı

K vitamini eksikliğinin, koronavirüste ani ölüme neden olabileceği açıklandı

Hollanda ve Belçikalı bilim insanlarından bir araştırma ekibi K vitamini eksikliğinin, koronavirüste ani ölüme neden olabileceğini açıkladı.

Bilim insanları, K vitamini eksikliğinin corona virüs hastalarında ani ölüme neden olabileceğini açıkladı.

NTV'nin Izvestiya'dan aktardığı habere göreK vitamininin corona virüs çifte önemine işaret ederek, eksikliğinin çeşitli komplikasyonlara yol açabileceği ve ani ölüme neden olabileceğine açıkladı.

DAHA CİDDİ AKCİĞER HASARI OLUŞTURUYOR

Bilim insanlarına göre, elastik lifleri tahribattan koruyan MGP proteininin aktivitesinden sorumlu K vitamininin eksikliği, corona virüste daha ciddi akciğer hasarına yol açan önemli faktörlerden biri olmanın yanı sıra, vasküler esnekliğin azalmasına neden olan komplikasyonlara yol açabiliyor.

Vücut, hasarı iyileştirmek için kan damarlarının duvarlarında kan pıhtıları oluşturuyor, bu durum kan dolaşımının bozulmasına ve hatta ani ölüme neden olabiliyor.

YAĞLI PEYNİR, SÜT VE TEREYAĞI

K vitamini ayrıca, kan damarlarının iç yüzeyini kaplayan hücrelerde sentezlenen ve kan pıhtılaşma sistemini baskılayan protein S'yi aktive ediyor. Bununla birlikte K vitamini eksikliği, Covid-19'da ciddi komplikasyonlara ve ani ölüme neden olan vasküler hasara ve tromboz oluşumuna yol açabiliyor.

İzvestiya gazetesinin bilim insanlarının bulgularına ilişkin görüşüne başvurduğu Rus uzmanlar, K vitamininin Covid-19'da önemli bir rol oynayabileceğini kabul ederek, vücudun bu maddenin gerekli normunu korumak için, yağlı peynir, süt ve tereyağının yanı sıra daha fazla yeşil sebze tüketilmesini tavsiye etti.


Haberin Özeti

Hollanda ve Belçikalı bilim insanlarından oluşan bir araştırma ekibi, K vitamini eksikliğinin, koronavirüste ani ölüme neden olabileceğini açıkladı.

DETAY
• Elastik lifleri tahribattan koruyan MGP proteininin aktivitesinden sorumlu K vitamininin eksikliğinin, koronavirüste ciddi akciğer hasarına yol açan önemli bir faktör olduğu belirtildi.
• Uzmanlar; yağlı peynir, süt ve tereyağının yanı sıra yeşil sebze tüketilmesini tavsiye ediyor.
<p>Samsun'da eski eşi E.M.'yi sokak ortasında 5 yaşındaki kızlarının önünde öldüresiye döven İbrahim

Samsun'daki caninin ifadesi ortaya çıktı: Bir anda gözüm döndü ve sinir krizi geçirdim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı