İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.5784
  • 5.3947
  • 189.95
  • 102.257
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Kontrolsüz spor kasık fıtığı yapar!

Sağlıklı ve uzun yaşamın vazgeçilmez unsuru olan spor, bilinçli yapılmazsa kasık fıtığına neden olabiliyor. Kasık fıtığı 30-35 yaşlarında sosyal ve iş hayatı aktif olan kişilerde de görülebiliyor.

x

Spor hiç kuşkusuz ki sağlıklı ve uzun bir yaşamın vazgeçilmezi. Ancak bilinçli bir şekilde yapılmadığı takdirde bu kez tam aksine sağlığımıza zarar verebiliyor; örneğin oluşturduğu şiddetli ağrı ve şişlikle yaşam kalitemizi oldukça düşürebilen kasık fıtığına yol açabilmesi gibi.

OBEZİTE VE İLERİ YAŞ RİSKLİ

Acıbadem Fulya Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Melih Paksoy, bu tarz ağrıların ihmal edilmemesi gerektiği uyarısında bulundu: Erken müdahalede, bağırsak tıkanıklığı gibi ciddi komplikasyonların gelişmesi önlenebiliyor. Hastanın laparoskopik, bir başka deyişle kapalı yöntemle ameliyat edilme şansı olabiliyorken geç kalındığında fıtık daha büyük boyutlara ulaşabileceği için açık cerrahi müdahale tek tedavi seçeneği olabiliyor. Kasık fıtığının oluşumundan birçok etken sorumlu oluyor. Yaşın ilerlemesi, karın içi basıncını artıran hamilelik ve obezite gibi etkenler, kronik öksürük ve sigara tüketimi kasık fıtığının oluşmasına neden olabiliyor.

Genellikle muayenelerde tesadüfen tespit ediliyor

Kasık fıtığı, kasık bölgesinde ağrı ve şişlikle kendini belli ediyor. Prof. Dr. Melih Paksoy, fıtığın büyüklüğünden bağımsız olarak sinirlere baskı yapması sonucunda kasıkta yaygın baskı hissi, lokal keskin ağrı veya yansıyan ağrının geliştiğini belirterek, “Gün boyunca yapılan aktiviteler nedeniyle kasıkta baskı veya ağırlık hissi akşam
saatlerinde daha da artıyor. Bu nörojenik ağrı erkeklerde testisler ve bacak iç yüzüne de yayılıyor” diyor. Bunların yanı sıra kabızlığa eğilim ve sık sık idrara çıkma gibi semptomlar da gelişebiliyor. Belirti vermeyen kasık fıtıkları ise genellikle başka bir nedenle gidilen fizik muayene sırasında tesadüfen tespit ediliyor” diye konuştu.

Laparoskopik yöntemde büyük avantaj

Kasık fıtığı anatomik bir sorun olduğu için ameliyat yöntemiyle tedavi ediliyor. Ameliyat açık veya laparoskopik olmak üzere 2 şekilde yapılabiliyor. Laparoskopik yöntem estetik bir sonuç, daha sağlam bir onarım, nüks görülme sıklığının daha az olması gibi faydalar sağlıyor. Bu yöntemle hasta ertesi gün taburcu oluyor ve sonraki gün işle sosyal hayatına dönebiliyor, ağır sportif aktivitelerine de 4 hafta sonra başlayabiliyor.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Kocaeli’nin Körfez ilçesindeki bir ilkokulun bahçesinde oynayan öğrenciler, rüzgar nedeniyle yere dü

Rüzgardan dolayı yere düşen Türk bayrağını ilkokul öğrencileri böyle kaldırdı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Kanal D'de o dizi çırpınıyor sonu diğerleri gibi olacak finale gidecek

Rusların günlük hayatından akıl almaz kareler

En Çok Okunanlar