• $ 6,8223
  • € 7,5691
  • 379.237
  • 105520
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
23 Temmuz 2013 Salı 00:40 | Son Güncelleme:

‘Kök’ten retina ışığı 

Bilim adamları, yaşlanma ya da hastalık nedeniyle kaybolan retina hücrelerini embriyonik kök hücreler aracılığıyla tamir etmeyi başardı. Fareler üzerinde sonuç veren yöntemin 5 yıl içinde insanlara da uygulanması bekleniyor. 

Tıbbın geleceğini belirleyen kök hücre teknolojisinde yeni ‘mucize’ umudu… İngiltere’de Moorfields Göz Hastanesi ve University London College’den doktorlar, kök hücre nakliyle retinayı büyütmeyi ve kaybolan hücreleri yenilemeyi başardı. Laboratuvar ortamında embriyonik kök hücreleri farelerin gözüne transfer eden bilim adamları, dört ayda retinayı büyütmeyi başardı. Çalışmanın yaşa bağlı hastalıklarda da çok faydalı olması bekleniyor. 

ÖLEN HÜCRE CANLANACAK 

Nature Biotechnology dergisinde yayımlanan araştırma, körlük tedavisinde önemli kilometre taşı olarak yorumlandı. Araştırmayı yürüten Prof. Dr. Robin Ali, çalışmanın sonunda, gözün ışığı algılayan bölümünün zarar gördüğü durumlarda kök hücrelerin yardımıyla yeniden işlevsellik kazandırmayı başardıklarını söyledi. Ali, “Artık retinadaki hücreler öldüğünde, canlandırmak mümkün olabilecek” dedi. 

5 YIL İÇİNDE İNSANDA 

Ancak, ölen hücrelerin yerine kök hücreler eklenmesiyle uygulanan yöntem şimdilik farelerde başarılı oldu. Prof. Ali, binlerce kök hücreyi toplayarak laboratuvar ortamında retina oluşturduklarını ve bunları kör kobay farelerine yerleştirdiklerini belirterek “200 bin retinadan sadece bin tanesi işlevsellik kazansa da bizi umutlandırdı. Çok heyecanlıyız. Bu yöntemi 5 yıl içinde insanlarda uygulayabiliriz” diye konuştu. 

BİLİM İÇİN ZAFER

Dünyagöz Etiler’den Prof. Dr. Cengiz Aras: Çalışmanın başarısı, kök hücre yaklaşımı üzerinden görmeyi mümkün kılacak bir zafer olarak kabul edilebilir.   
Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat Uyar: Bu gelişme beş yıl içinde insanlarda da teyit edildiğinde retina problemi sebebiyle karanlığa gömülenler için çok önemli bir adım olacak. Çalışmanın 10 yıl içinde rutin olarak uygulamaya geçmesini bekliyoruz.  


ABD'de polis arabası göstericileri ezdi, şok eden görüntüler pes dedirtti

ABD'de polis arabası göstericileri ezdi, şok eden görüntüler pes dedirtti

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

'Saklı güzellik' ziyaretçilerini bekliyor

54 günde tamamlandı! Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi bugün hizmete giriyor