HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3797
  • 6,0858
  • 214.333
  • 90.528
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

‘Kök’ten retina ışığı 

Bilim adamları, yaşlanma ya da hastalık nedeniyle kaybolan retina hücrelerini embriyonik kök hücreler aracılığıyla tamir etmeyi başardı. Fareler üzerinde sonuç veren yöntemin 5 yıl içinde insanlara da uygulanması bekleniyor. 

x

Tıbbın geleceğini belirleyen kök hücre teknolojisinde yeni ‘mucize’ umudu… İngiltere’de Moorfields Göz Hastanesi ve University London College’den doktorlar, kök hücre nakliyle retinayı büyütmeyi ve kaybolan hücreleri yenilemeyi başardı. Laboratuvar ortamında embriyonik kök hücreleri farelerin gözüne transfer eden bilim adamları, dört ayda retinayı büyütmeyi başardı. Çalışmanın yaşa bağlı hastalıklarda da çok faydalı olması bekleniyor. 

ÖLEN HÜCRE CANLANACAK 

Nature Biotechnology dergisinde yayımlanan araştırma, körlük tedavisinde önemli kilometre taşı olarak yorumlandı. Araştırmayı yürüten Prof. Dr. Robin Ali, çalışmanın sonunda, gözün ışığı algılayan bölümünün zarar gördüğü durumlarda kök hücrelerin yardımıyla yeniden işlevsellik kazandırmayı başardıklarını söyledi. Ali, “Artık retinadaki hücreler öldüğünde, canlandırmak mümkün olabilecek” dedi. 

5 YIL İÇİNDE İNSANDA 

Ancak, ölen hücrelerin yerine kök hücreler eklenmesiyle uygulanan yöntem şimdilik farelerde başarılı oldu. Prof. Ali, binlerce kök hücreyi toplayarak laboratuvar ortamında retina oluşturduklarını ve bunları kör kobay farelerine yerleştirdiklerini belirterek “200 bin retinadan sadece bin tanesi işlevsellik kazansa da bizi umutlandırdı. Çok heyecanlıyız. Bu yöntemi 5 yıl içinde insanlarda uygulayabiliriz” diye konuştu. 

BİLİM İÇİN ZAFER

Dünyagöz Etiler’den Prof. Dr. Cengiz Aras: Çalışmanın başarısı, kök hücre yaklaşımı üzerinden görmeyi mümkün kılacak bir zafer olarak kabul edilebilir.   
Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat Uyar: Bu gelişme beş yıl içinde insanlarda da teyit edildiğinde retina problemi sebebiyle karanlığa gömülenler için çok önemli bir adım olacak. Çalışmanın 10 yıl içinde rutin olarak uygulamaya geçmesini bekliyoruz.  

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Yemen´de, bir hastanedeyiz. Ebrar, yetersiz ve sağlıksız beslenme sebebiyle vücudunda çeşitli yarala

Sözün Bittiği Yer

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Teröre ilk hançer 3 koldan!

Galatasaray ve Fenerbahçe'nin muhtemel rakipleri!

En Çok Okunanlar