• $8,623
  • €10,1219
  • 492.347
  • 1385.61
3 Nisan 2012 Salı 01:20 | Son Güncelleme:

Kız çocuklarını 6 kat fazla etkiliyor

Kız çocuklarını 6 kat fazla etkiliyor

Erken yaşlarda sigara içilen ortamlarda bulunan kız çocukları, erkeklere oranla 6 kat daha fazla zarar görüyor

Erken yaşlarda sigara içilen ortamlarda bulunan kız çocuklarının, erkek çocuklara oranla, sigara dumanından 6 kat daha fazla zarar gördüğü belirlendi.

İzmir İl Tütün Kontrol Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bilim Alanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılıç, ABD'de Cincinati Tıp Fakültesi tarafından ''0-2 yaş grubundaki çocukların sigara dumanına maruz kalmalarının etkilerine'' ilişkin 10 yıldır yürütülen çalışmanın sonuçlandığını bildirdi.

0-2 yaş döneminde sigara dumanıyla tanışan çocukların, akciğer fonksiyonlarının ciddi ölçüde zarar gördüğünü anlatan Kılıç, araştırmadan çıkan bir diğer dikkat çekici sonucun da ''kız çocuklarının, erkek çocuklarına oranla sigara dumanından 6 kat daha fazla zarar görmesi'' olduğunu söyledi.

Prof. Kılıç, ''Pasif içicilik anne karnından başlıyor ve dumana maruz kalan çocuklar hayata 1-0 yenik başlıyor. Anne, hamilelik döneminde sigara içiyorsa, bebek yeterince beslenemiyor ve düşük ağırlıklı dünyaya geliyor. Gelişmesini tamamlamamış olarak dünyaya gelmesi de hastalık riskini artırıyor'' diye konuştu.

Kılıç, akciğer fonksiyonu pasif içicilik nedeniyle azalan çocukların başta astım olmak üzere birçok kronik hastalığa yakalanma olasılıklarının artığına dikkati çekerek, ailelerin çocukları konusunda yeterince özenli davranmayarak, onları kronik hastalıklara sürükledikleri uyarısında bulundu.

"HAMİLELİKTE SİGARA BUNGEE JUMPİNGDEN TEHLİKELİ"
Hamilelikte sigara içilmesi halinde, sakat doğumların meydana gelebileceğine dikkati çeken Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Çocuklarının yanında sigara içen ailelere sesleniyorum; gözünüz gibi baktığınız bir varlığı, 4 bin kimyasal maddeye maruz bırakıyorsunuz, bu da affedilir birşey değil. Bunun hiçbir hafifletici sebebi yok. Çocuğunuzun hayatı boyunca taşıyacağı bir yükle, kronik bir hastalıkla doğmasına neden oluyorsunuz. Toplumumuzun, çocukların yanında sigara içilmesinin ne kadar anormal bir durum olduğunun farkına varması lazım. Abartılı bir örnek gibi gelebilir ama, hamile bir kadın bungee jumping (ayaklarından bağlı elastik halatla yüksekten atlama) yapmayı düşünür mü, elbette hayır. Sigara içmenin de aynı derecede uygunsuz olduğunu anlaması gerekiyor. İkisi de eşit derecede riskli, hatta emin olun, sigara içmek daha riskli.''

AA

<p>Bu konuşma seçimden önceydi. Seçim startını Hacı Bayram Camii'nde kıldığı namazla vermiş, Eyipsül

Ekrem İmamoğlu döneminde içki satışı

Galatasaray Kayseri'de

Etna Yanardağı'ndaki hareketlilik korku yarattı

TEKNOFEST İstanbul'da Türk Yıldızları'ndan muhteşem gösteri