İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 6,2515
  • 7,3066
  • 241.996
  • 96.603
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

İş kazalarında göz yaralanmaları

OP. DR. O. MURAT UYAR
Göz Hastalıkları Uzmanı
omuyar@gmail.com

x

26 yıl önce SSK Hastanesi'nde göz asistanlığına başladığımda her gün baktığım 100 hastanın neredeyse 20-30'u göze kaçan yabancı cisimler, kimyasal maddeler ve daha az bir kısmı ise delici, ciddi göz yaralanmaları idi. Aynı kişilerin birkaç hafta arayla aynı şikayetle geldiği dahi olurdu. İş kazası sonucu kaybedilen gözler, hem işçi hem de işveren için büyük sorun oluşturmasına rağmen o dönemlerde çalışanlara koruyucu gözlük kullandırtmak kolay değildi. Basit bir önlem ile korunmak varken, insanlar sanki ‘’sakınan göze çöp batacakmış’’ gibisinden bu kadar değerli bir organı dahi önemsemezdi. Son yıllarda çıkan iş sağlığı-güvenliği yasaları ve uygulamadaki daha ciddi yaklaşımlar ile bu tür kaza ve yaralanmalar nispeten azaldı. Yine de kişilerin yasal yaptırımlar nedeniyle değil,  kendi iyilikleri için “gözün gibi koru’’ deyimini önemsemeleri, bilinçlenmeleri gerekiyor. 

Göze yabancı cisim kaçarsa 

Kesinlikle ovalamayın. Yabancı cismin gözü daha fazla çizmesine veya derinlere gitmesine neden olmayın. Gözde açık bir yara oluştuysa yıkamak dışardan içeri mikrop girişine neden olabilir. Ancak kimyasal yaralanmalarda bir göz hekimine ulaşmak zaman alacaksa, ilk yarım saatte mümkünse steril serumlarla veya temiz suyla yıkamak kimyasal maddeyi seyreltip derin tabakalara işlemesine engel olacaktır. Bunun dışında, göz kapaklarını kıpırdatmayacak şekilde bandaj uygulayarak göz hekimine yönlendirmek en mantıklı yaklaşımdır. 

Gözlük kullanmak şart

Göze kaçan yüzeysel yabancı cisimler dahi mikroskopla görülerek çıkartılamadığı takdirde, kalan parçacıklar, özellikle sıcak metal çapakları daha derinlere işlediğinden, pas tabir edilen kısımları kaldığında kornea tabakasında ödeme ve reaksiyona neden olabilmektedir. Nalburlarda, yapı marketlerde çok düşük fiyatlara satılan ve çoğu işyerinde zaten bulunan koruyucu gözlükler hafifliği, buharlanmama, çizilme ve kırılmaya dayanıklı özellikleriyle çok rahat kullanılabilir. Tüm işçi ve emekçilerin bayramını kutluyor, iş kazalarından uzak, emeğin sömürülmediği, huzur ve barış içinde, gerçek bir bayram havasında geçecek 1 Mayıslar diliyorum. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
İstanbul Yeni Havalimanı´nda 20-23 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan Teknofest İstanbul Hav

İstanbul Yeni Havalimanı´nda dev yarış´ın provası yapıldı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Galatasaray - Lokomotiv Moskova

En Çok Okunanlar