• $9,2849
  • €10,7627
  • 527.57
  • 1409.56
28 Ağustos 2021 Cumartesi 07:55 | Son Güncelleme:

"İki doz aşılananlarda can kaybı yok"

"İki doz aşılananlarda can kaybı yok"

Tek doz BioNTech yaptıranların %0.1'inde, tek doz Sinovac yaptıranların ise %10'unda hastane yatışı gerçekleştiğini belirten Savaşçı “Aşılar, ölüm oranlarını yüzde 100'e yakın önledi” dedi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 13 bin kişi üzerinde Sinovac ve BioNTech aşılarının hastanelere yansımasını ortaya çıkarmak için bilimsel çalışma başlattı. Çalışmayı yürüten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, "3 bin vakalık bir seriyi takip ettik. Özellikle Kovid polikliniklerimize başvuran hastalarda aşının yüzde 90 oranında koruduğunu tespit ettik" diyerek ön verileri açıkladı:

'2 DOZ AŞI YAPTIRILMALI'

"Aşılar, halkımızın yüzde 90'ının hastaneye yatışını ve hastalanmasını önledi. Ölüm oranlarını da yüzde 100'e yakın önledi diyebiliriz. Delta mutasyonları nedeniyle koronavirüse yakalanıp da hastaneye yatanlar mevcut. Ama antikor seviyesi düşüklüğü, kalabalık ortamlara girmiş olmak, direnç düşüklüğü virüse açık hale getiriyor. Tek doz BioNTech yaptıranların %0.1'inde, tek doz Sinovac olanların ise %10'unda hastaneye yatış gerçekleşti. BioNTech aşısında iki doz yaptırıp hastaneye yatan ya da ölen, Sinovac'tan iki doz yaptırıp hayatını kaybeden olmadı. Bu nedenle iki doz hatta 3. doz aşı mutlaka yaptırılmalı."

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi