İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 6,2515
  • 7,3066
  • 241.996
  • 96.603
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Gözün iç kısmının iltihabı: Üveit 

Op.Dr. O. MURAT UYAR / Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı  omuyar@gmail.com

x

Üveit, gözün renkli kısmı irisin, geriye doğru devamı gibi olan siliyer cisim ve koroid dediğimiz tabakaların iltihabıdır. Bu tabakalar, özellikle koroid vücutta damarlanmanın en yoğun olduğu kısımdır. Bu nedenle, geçirilen bir nezle veya gripte kana karışan virüslere, vücuttaki tüberküloz, toksoplazma, uçuk, frengi ve benzeri  hastalık etkeni mikroorganizmalara, Behçet Hastalığı gibi damar iltihapları yapan otoimmün hastalıklara  kadar onlarca neden bu tabakayı etkiler. Bir Türk hekimi olan Dr. Hulusi Behçet tarafından ağızda aftlar, genital bölgede yaralar ve gözde üveit olarak tanımlanan hastalığa 1937’de kendi ismi verilmiştir.  Otoimmün hastalıklarda vücut, bağışıklık sistemini alarma geçirerek, düşman gibi gördüğü kendi dokularını yok etmeye çalışır. 

Üveitlerin yarısının sebebi belli 

Bazıları her iki gözü, bazıları sadece bir gözü tutabiliyor. Sadece ön kısmı veya arka kısmı tutabildiği gibi gözün tamamını da etkileyebiliyor. Yaşam boyu tek bir kez üveit geçiren de var, sürekli üveit atakları da. Başlıca belirtileri: Kızarıklık, ışıktan etkilenme, gözbebeğinde düzensizlik, göz ağrısı, bulanık görme, uçuşan noktacıklar,  geç kalındığında körlük. 

Tedavi, yangının söndürülmesi gibi 

Tedavi, tıpkı bir yangının söndürülmesi ve tekrar alevlenmemesi için yakın takip gerektirir. Saptanabilmişse, nedene yönelik tedaviler başta olmak üzere, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar ile iltihabi reaksiyon kontrol altına alınmaya çalışılır. Özellikle, uzun süre kullanılan kortizon türü ilaçlara bağlı katarakt gelişimi de görmeyi bulandırabilir. İltihabın geçtiği, tercihen 6 aylık sakin bir dönemde yapılacak bir katarakt ameliyatıyla görme tekrar artabilir. Ancak, üveite bağlı göz tansiyonu yüksekliği, görme siniri etkilenmesi, damar tıkanıklığı, görme merkezinde oluşan kuruma nedeniyle oluşan görme kayıplarının geri dönüşü olmadığından erken teşhis ve müdahale büyük önem taşır. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
İstanbul Yeni Havalimanı´nda 20-23 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan Teknofest İstanbul Hav

İstanbul Yeni Havalimanı´nda dev yarış´ın provası yapıldı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Galatasaray - Lokomotiv Moskova

En Çok Okunanlar