• $ 6,8634
  • € 7,7757
  • 393.597
  • 118485
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
04 Ekim 2014 Cumartesi 02:06 | Son Güncelleme:

Gözlere dikkat! 

O. MURAT UYAR
omuyar@gmail.com

Bayramlar kimileri için birlik, beraberlik, yardımlaşma; kimileri için de günlük koşuşturmalardan kaçış, dinlenme, tatil fırsatı. Bugün Kurban Bayramı’nın ilk günü. Kelime anlamı olarak İslam barış demekken son yıllarda İslam coğrafyaları bayramlara vahşice süren savaş ve çatışmalarla giriyor. Bu bayramın Müslüman alemine ve tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini diliyorum. 

Kurban Bayramında geleneksel beslenmenin başındakurban etleri, baklavalar, börekler geliyor. Gözler de mideler de bayram ediyor gibi görünse de her şeyin fazlası, aşırısı genel sağlığı, dolayısıyla göz sağlığını da olumsuz yönde etkileyebiliyor. Özellikle şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp kapak hastalıkları, yüksek kolesterol, damar sertliği olanlarda damar tıkanıklıkları ve göz kanamaları ile ani körlükler oluşabiliyor. Hareketsiz kalan, sigara kullanan ve az su içen kişilerde bu risk daha da artıyor. Birkaç dakika süren geçici görme kayıpları bunun ilk habercisi olabileceği gibi gözdibi muayenesiyle bu durumları önceden kestirebilmek, olduğunda da erken teşhisle en az zararla atlatmak mümkün.  Ancak, özellikle göz atardamarı tıkanıklıklarında ilk bir saat çok kritik. Bu bir saat içinde göz hekimine yetişemeyenlerde kalıcı körlük kaçınılmaz. 

Acil göz nöbetleri 

Araya giren uzun bayram tatillerinde hekimlere ulaşmak zor olsa da özellikle çoğu üniversite ve eğitim araştırma hastaneleri ile bazı özel hastanelerde hafta sonu, bayram dahil olmak üzere göz hekimleri gece, gündüz nöbet tutuyor. Gözün en acil hastalığı olan atardamar tıkanıklıklarında meslektaşlarımız zamana karşı yarışarak damar açıcı manevralar, masajlar, işlemler ve ilaçların yanı sıra hiperbarik oksijen tedavisiyle retinanın oksijensiz kalma süresi ve olasılığını azaltarak görmeyi kurtarmaya çalışıyorlar. Tıkalı geçen her saat görme şansını azalttığı için bu duruma baştan hiç meydan vermeyecek şekilde genel sağlığa ve önerilere dikkat etmekte fayda var. Şekerine, tansiyonuna, kan yağlarına ve kolesterolüne dikkat eden, sigara gibi kötü alışkanlıkları bırakanları çifte bayram bekliyor. Herkese tekrar iyi bayramlar! 

'Başakşehir Şehir Hastanesi hariç hiçbiri kabul etmedi'

'Başakşehir Şehir Hastanesi hariç hiçbiri kabul etmedi'

7 Temmuz günlük burç yorumları sorunları ortaya çık

7 Temmuz günlük burç yorumları sorunları ortaya çıkarıyor!

65 yaş ve engelli aylığına zam geldi

65 yaş ve engelli aylığına zam geldi

6 Temmuz 2020 burç yorumları!   Günlük burç yorumların�

6 Temmuz 2020 burç yorumları! Günlük burç yorumlarını neler bekliyor?