İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 6,3545
  • 7,4396
  • 244.913
  • 94.893
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Göze tutulan laser işaretleyiciler

OP.DR MURAT UYAR / Göz Hastalıkları Uzmanı 

x

Spor sahalarında atılan yabancı cisimler gibi, göze tutulan laserlere de üzülerek şahit olmaktayız.  Yolcu uçaklarına, güvenlik kuvvetlerine tutulan, eğlence sektöründe de kötü yönde kullanılabilen laser işaretleyiciler için bazı ülkelerde 5 yıla kadar hapis ve 200.000 TL ye kadar cezalar söz konusu olabilmektedir. Sunularda eğitim amaçlı kullanılması ve belli bir gücün altında olması gereken laser işaretleyiciler internette dahi ‘’50 km menzilli, 1000 mW lık gü璒 şeklinde ulu orta satılabilirken, bu gücün kontrolü ve kötüye kullanımının engellenmesi için yetkililerin ve toplumun bilgilendirilmesi de önem arz etmektedir. ABD Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü ve Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) LASER işaretleyicileri çıkış gücüne göre miliwatt (mW) cinsinden sınıflandırmıştır. 

Geçici körlük menzilleri 
Sırasıyla 5 mW için 16-80 metre, 50 mW için 50-250 metre, 500 mW için 160-800 metredir. Bilimsel yayınlarda yakın mesafede, doz ve süre arttıkça gözlerde kamaşma, geçici görme bulanıklığı ve görme alanı kaybı yanı sıra kalıcı hasarlar da oluşabildiği, görme kaybı düzelenlerin bir kısmında ise görme kalitesinde azalma olabildiği bildirilmiştir. Bu gibi nedenlerle, gözüne laser tutulanların sonradan ortaya çıkabilecek hasarları da düşünerek mümkünse tutanak tutturmaları ve ilk fırsatta bir göz hekimine muayene olarak mevcut durumlarını göz dibi fotoğrafları ve OKT (Optik Koherens Tomografi) gibi bir tetkik ile belgelemelerinde yarar vardır. 

Güvenlik için denetim ve eğitim şart 
Üzerinde uyarı mesajı ve sınıfı bulunmayan laser işaretleyiciler satın alınmamalı, küçük yaştakilerin kullanmasına izin verilmemeli, kişilere, ayna vb yansıtıcı yüzeylere doğrultulmamalıdır. Bu konuda yasal denetimlerin yanı sıra toplumun da eğitilmesi amacıyla sadece göz hastalıklarından değil, göz sağlığından da sorumlu olan 4000 göz hekiminin temsilcisi, Türk Oftalmoloji Derneği’nin gozsagligi.todnet.org sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Soçi’de yapılan g

Soçi’de yapılan görüşmeler sonucu İdlib´de oluşturulması planlanan güvenli bölge görüntülendi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

WhatsApp kararıyor

Yayın arasında Adnan Oktar'ın neler yaptığı ortaya çıktı

Active Server Pages error 'ASP 0126'

Include file not found

/_codes/picomm_detay_sagframe_dyn.asp, line 2

The include file '/_data/main/home.txt' was not found.