İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 6,2515
  • 7,3066
  • 241.996
  • 96.603
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Göz alerjileri

Doç. Dr. O. Murat UYAR
www.muratuyar.com.tr

x

Bahar denince çiçekler ve ağaçlar ile birlikte müthiş bir görsel şölene şahit oluyoruz. Çiçeklerden ortaya saçılan polen gibi maddeler,  özellikle sabah saatlerinde daha yoğun olmak üzere solunum yolları ve ciltte olduğu gibi gözlerde de alerjik reaksiyonlar ile sulanma, kaşıntı ve kızarıklığa neden oluyor. Başta inşaat, tekstil, temizlik sektörü ve kimyasal maddeler ile çalışanlar olmak üzere toplumun büyük kısmı alerjen maddelere maruz kalabiliyor. Polenlerden korunmak için kapalı ortamları sabah saatlerinde değil de akşam saatlerinde havalandırmak, açık alandaki sportif aktiviteleri akşam saatlerine kaydırmak akla ilk gelen önlemler…  

Soğuk suyla yıkamalısınız

Özellikle belirli kimyasal maddeler ya da yoğun tozlu ortam içeren iş yerlerinde maske kullanımı da dahil gün boyu filtreli aspiratörlere kadar uzanan iş sağlığı ve güvenliğine dair bir dizi önlem almak gerekiyor.  Gözleri veya cildi kaşıdıkça hücrelerden salınan histamin benzeri maddeler kaşıntıyı daha da artırdığı için soğuk suyla yıkamak hem yabancı maddeleri uzaklaştırmak hem de damarları daraltarak şişliği, kızarıklığı ve kaşıntıyı azaltmada oldukça etkili.  Polenler ve tozlar kadar güneş ışığı da başlıca alerji nedenleri arasında. Güneşli ortamlarda kenarları da korumalı güneş gözlüğü ve siperlikli şapka kullanmak rahatlatıcı olduğu kadar, alerjiden ve katarakttan, sarı nokta hastalığına kadar bir sürü göz hastalığından da koruyacaktır. 

Muayenesiz kontakt lens 

Çeşitli makyaj malzemeleri gibi, ezbere, muayenesiz kontakt lens kullanımı da alerjik göz nezlesi etkenlerinden biri. Ayrıntılı göz muayenesiyle uygun kontakt lens ölçüleri ve cinsi,  damla cinsi, miktarı ve süresini belirlemek mümkün olduğu halde çoğu zaman konu komşunun tavsiyesiyle kullanılan, özellikle kortizonlu göz damlaları, bazı şikayetleri geçirmesine rağmen, uzun süreli kullanımda faydadan çok kalıcı zararlar verebiliyor.  

Damla da tehlikeli!

1-2 haftayı geçen kullanımlarda göz tansiyonunu yükselterek geri dönüşü olmayan görme kayıplarına, katarakt yaparak ameliyatlara veya uçuk virüsünü tetikleyerek korneada lekelere neden olabilen bu damlalar, doktor kontrolü dışında asla kullanılmamalı. Hele hele aynı aile veya arkadaş grubunun neredeyse tamamında ezbere ve uzun süreli kortizonlu damla kullanımı sonucunda kaşıntının da, görmenin de kaybolduğu acı tablolara rastlayabiliyoruz. Gözlerdeki kızarıklık, sulanma,  kaşıntı gibi belirtiler asla hafife alınmamalı, bir göz hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
İstanbul Yeni Havalimanı´nda 20-23 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan Teknofest İstanbul Hav

İstanbul Yeni Havalimanı´nda dev yarış´ın provası yapıldı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Emeklinin ocak zammı yüzde 9.56 olabilir

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar