• $ 6,7781
  • € 7,4385
  • 371.779
  • 104954
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
16 Haziran 2017 Cuma 17:30 | Son Güncelleme:

Gofret dişleri çürütüyor

Ramazan Bayramı’nda, tatlı ve şekerleme tüketimi daha da artan çocuklar için, “diş çürükleri” pusuda bekliyor.

Ramazan Bayramı’nda, tatlı ve şekerleme tüketimi daha da artan çocuklar için, “diş çürükleri” pusuda bekliyor. Çürük oluşumunun asıl sebebinin şekerli, asitli ve yapışkan gıdalar olduğunu hatırlatan Pedodonti Uzmanı Dr. Zeynep Erdemci Bayram’da çocuklar için gofret gibi dille dişleri temizleme ihtiyacı hissettiren tatlılar yerine, diş yüzeylerinde daha az kalan, bitter çikolata ve sütten mamül dondurma türü tatlıları öneriyor. Ama özellikle öğle yemeğinin ardından, su içmek ve dişlerini hemen fırçalamak şartıyla…

Öğün atlamanın, uygun biçimde beslenmeyi engellediğini ve karnı acıkan çocukların, abur cubur atıştırmalıklara yöneldiğini vurgulayan pedodonti uzmanı, Ramazan Bayramı ziyaretlerindeki yoğun tatlı ikramının, çocukları mutlu ettiği kadar, diş çürüğü tehdidini de artırdığını hatırlatıyor.

Beslenme alışkanlıkları ağız ve diş sağlığı için oldukça önemlidir. Gün boyu tüketilen gıdaların dişlerde kalan artıkları, ağızdaki bakteriler için besin kaynağı oluşturur. Ağız ortamını sürekli asidik pH a çeken gıdalar çürük oluşum riskini artırır” diyen perodonti uzmanı, “Çocuklar için,  bu tarz şekerli gıdalardan olabildiğince kaçınılmalı ve sadece ana öğünlerle birlikte verilmelidir” uyarısında bulunuyor.
Abur cubur seçiminde akılda kalması gereken şey şudur: Biz yediğimizde dilimizle dişlerimizi temizleme ihtiyacı hissettiğimiz herşey çürük yapar. Saf çikolata ya da sütlü dondurma, gofretten daha masumdur. Çünkü tüketildikten sonra diş yüzeylerinde daha az kalır. Çocuğa dondurma yedirilecekse külah kullanılmaması daha iyidir. Çikolata seçilirken,kakao yağı oranı yüksek, rengi koyu (bitter) saf çikolatalar tercih edilmelidir.

Geceleri düşen tükürük akışı ile birlikte tamponlama kapasitesi azalır,çürük riski artar. Tatlı yiyecekler günde en fazla 1 kez ana yemekten sonra verilmeli, çocuğun bu tarz gıdalarla karnını doyurmasından kaçınılmalıdır. Ana öğünlerde tükürük salgılanması artacak, böylece dişin yıkama etkisi sağlanmış olacaktır.Fırçalamanın bu tarz beslenmeden  sonra değil de daha geç yapılması dişler üzerinde oluşan çürük oluşturucu ortamın devam etmesine ve riskin artmasına neden olur.


Apartmanın önünde cipin yıkanmasına sinirlenen kadının öfkesi kameraya yansıdı

Apartmanın önünde cipin yıkanmasına sinirlenen kadının öfkesi kameraya yansıdı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

4 saatlik sokağa çıkma izni başladı! Objektife yansıyan kareler...

Türkiye'nin milli devi ''Fatih'' için geri sayım başladı