• $ 5,8122
  • € 6,5534
  • 238.344
  • 96.861
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Glokom: Gözün sessiz hırsızı 

OP.DR. MURAT UYAR / MURAT UYAR Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı                     

x

Gözün sessiz hırsızı veya karasu olarak da adlandırılan glokom, erken fark edilip tedavi edilmediğinde geri dönüşü olmayan görme kaybı ve körlük nedenlerinin başında gelmektedir. 
Daha sık görülüp fazla belirti vermeyen geniş açılı tipte bazen hafif ağrılar, ara ara bulanık görme, ışıklarda dağılma; daha nadir olan akut glokom krizinde ise göz tansiyonunun ani yükselmesi sonucu şiddetli baş ve göz ağrıları, bulantı, kusma, görme kaybı ve kızarıklık oluşur. 

Ailede varsa 8 kat daha sık 
Sıklığı yeni doğanlarda onbinde bir, 40 yaş üzerinde yüzde 2, 60 yaş üzerinde yüzde 10’dur. Aile öyküsü, şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp-damar hastalığı, yüksek miyopi, kortizon vb ilaç, sigara kullanımı, geçirilen üveit gibi göz iltihapları, travmaları ve çeşitli ameliyatlar yüksek risk grubudur. 

Testlerle belirleniyor
Göz içinde oluşan sıvının doğal lensi ve korneayı besledikten sonra gözü yeterince terk edememesiyle  tansiyon yükseliyor. Bir süre sonra görme siniri liflerinde hasar ve hücrelerde ölüm meydana geliyor. 
Oküler hipertansiyon ise hasar oluşmadan sadece göz tansiyonunun yükselmesidir. Kornea kalınlığı da göz tansiyonu ölçümlerinde hesaba katılmaktadır. Kritik olan görme siniri, muayenede görülmekle birlikte görme sinirinin başı ve bunu oluşturan sinir lifi tabakası Optik Koherens Tomografi (OKT) gibi objektif bilgisayar destekli yöntemlerle değerlendirilebilmektedir. Görme alanı testi de subjektif yardımcı bir yöntemdir. 

Erken teşhis çok çok önemli 
Glokom hastaları, geç dönemlere kadar merkezden net görebildikleri için erken teşhis çok çok önemlidir. Geç fark edildiğinde ise genellikle bir borunun içinden bakıyormuş gibi dar bir alan kalmıştır. 
Ne yazık ki kaybedilen görme ve görme alanı hiçbir şekilde tekrar geri kazanılamaz. Sadece kalan görmeyi, görme alanını ve gözün şeklini korumak ya da varsa ağrılarının geçmesi için ömür boyu tedavi edilebilirler. 
Yeni doğanlarda acil cerrahi tedavi (ve ek damlalar), erişkinlerde ise öncelikle damlalar, yeterli olmazsa laser veya ameliyatlar gerekir. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Bolu´nun en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Gölcük, güzelliği ile ziyaretçileri büyülüyor.

Kartpostalların vazgeçilmez manzaralarından: Gölcük

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Yerin 850 metre altında kurtarma tatbikatı

Selfie yerine yeni akım ölü taklidi