• $9,4864
  • €11,032
  • 545.115
  • 1515.18
24 Ağustos 2021 Salı 09:14 | Son Güncelleme:

FDA onayı nedir, açılımı nasıl? FDA onaylı koronavirüs aşıları hangileri?

FDA onayı nedir, açılımı nasıl" FDA onaylı koronavirüs aşıları hangileri"

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanan koronavirüs aşıları merak konusu oldu. Kovid-19 salgınıyla mücadelede önemli olan aşılanmalar milyonlarca insanın kafalarında oluşan soru işaretine yanıt oldu. Verilerin enfeksiyonu önlemede yüzde 91 etkili olduğu dile getirilen FDA onaylı koronavirüs aşıları hangileri? FDA onayı nedir, açılımı nasıl? Ayrıntılar haberimizde...

FDA diğer adı Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi açılımı ile dünya gündeminde. Bazı Koronavirüs aşılarına tam onay vermesi üzerine, internet aramalarında "FDA onayı nedir, açılımı nasıl? FDA onaylı koronavirüs aşıları hangileri?" soruların yanıtları araştırılmaya başlandı. 16 yaş ve üstü kişilere uygulanması şartı ile Amerikan Gıda ve İlaç firması tarafından onaylanan koronavirüs aşıları ile ilgili detaylar haberimizde.

FDA ONAYLI KORONAVİRÜS AŞILARI HANGİLERİ?

FDA), Pfizer/BioNTech aşısına 16 yaş ve üstü için tam onay verdi. Söz konusu aşı, ABD'de geçen yıl aralık ayında acil kullanım onayı almıştı. Böylelikle Pfizer/BioNTech aşısı dünyada corona virüse karşı tam onaylanan ilk aşı oldu.

FDA'dan yapılan açıklamada, Pfizer/BioNTech'in Covid-19 aşısı için 16 yaş ve üstü kullanıma tam onay vermesinin Kovid-19 salgınıyla mücadelede önemli bir kilometre taşı olduğu vurgulandı.

FDA yetkilisi Janet Woodcock, "Milyonlarca insan Kovid-19 aşılarını güvenle olurken, bazıları için aşıya ek bir güven duymak için Gıda ve İlaç Dairesi onayının önemli olduğunu kabul ediyoruz. Bugünkü kilometre taşı bizi ABD'de salgının gidişatını değiştirmeye bir adım yaklaştırdı" diye konuştu.

Pfizer, FDA'ya tam kullanım onayı için ABD, AB, Türkiye, Güney Afrika ve Güney Amerika'da 44 bin denekten gelen verileri sunduğunu açıkladı. Şirket, verilerin enfeksiyonu önlemede yüzde 91 etkili olduğunu bilirdi.

Şirket, 12-15 yaş arası verileri toplamasının ardından bu yaş grubu için de FDA'ya tam onay başvurusunu yapacak.

FDA'nın verilerine göre, bugüne kadar ABD'de aşılananların yüzde 54'ü Pfizer-BioNTech aşısı oldu.

GEÇEN ARALIK AYINDA ACİL KULLANIM ONAYI ALMIŞTI

Türk asıllı Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci tarafından geliştirilen aşı ABD'de geçen yıl acil kullanım onayı almıştı.

ABD ilaç firması Pfizer ile Alman ortağı BioNTech, acil kullanım onayı aldığı Covid-19 aşısının 16 yaş ve üzerine uygulanmak üzere tam onayı için mayıs ayında FDA'ya başvuruda bulundu. FDA'ın Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısına tam onay vermesinin ardından ABD'de bazı üniversite ve hastanelerin, Savunma Bakanlığı'nın ve San Francisco kentinin aşıyı zorunlu kılması bekleniyor.

Pfizer ile BioNTech'in geliştirdiği Covid-19 aşısına, 11 Aralık 2020'de pandemi ile mücadele için FDA tarafından "acil kullanım onayı" verilmişti.

FDA ONAYI NEDİR?

Gıda, ilaç, tıbbi cihaz vb gibi ürünlerin insan ve / veya hayvan sağlığına olumsuz bir etkisi olmadığını veya bu etkilerin kabul edilebilir düzeyde olduğunu göstermektedir.

FDA tarafından onaylanan bir ürünün faydalarının potansiyel risklerinden daha öncelikli olduğunu ifade etmektedir. Üretici ya da ithalatçıların ürün hakkındaki açıklamaları ve iddiaları bu onay ile geçerlilik kazanmaktadır.

FDA onayı almak için söz konusu ürün üzerinde birtakım incelemeler, analizler ve testler yapılmaktadır. Bunun için FDA tarafından tanınmış, bağımsız ve yetkilendirilmiş kurumlar ile beraber çalışılması zorunludur. Ayrıca, ürün ile ilgili risklerin de bilimsel olarak kanıtlanmış yöntem ve tekniklerle yönetilmesi gerekmektedir.

Onaylanmış ürünler; FDA'nın kapsamını belirlediği sağlık, hijyen ve güvenlik kriterlerine uyumlu, gerekli izinleri alınmış ve ABD pazarına girmeye hak kazanmış ürünlerdir.

FDA ONAYI NE DEMEK?

FDA, ABD Hükümetine bağlı olan; diyet eklentileri, gıda, ilaç, kan ürünleri, biyolojik medikal ürünler,radyasyon yayan aletler, medikal araçlar, kozmetikleri ve veteriner aletlerinden sorumlu bürosudur. FDA kısaltmasının açılımı U.S. Food and Drug Administration şeklinde olup, Türkçe karşılığı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi olarak tanımlanabilir. Amerika Sağlık Bakanlığı bünyesinde olan ve 1862 temelleri atılmış bir kurumdur.

FDA' in (U.S. Food and Drug Administration) şeklindeki açılımı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi' dir. İlaç ve gıda ve başta olmak üzere biomedikal aletler, medikal gereçler, radyasyon yayan gerçekler, kozmetik ürünler gibi ürünlerden sorumludur. 10 bine yakın personeliyle ürünleri analiz eder ve teyit eden kuruluştur..

  • FDA onayı nedir
  • FDA açılımı nasıl
  • FDA ne demek
  • FDA onaylı koronavirüs aşıları hangileri
  • FDA onaylı kovid 19 aşıları
<p>Dev timsahın adı Babiya, 70 yaşında.  Hindistan'da bir tapınağın gölünde yaşıyor. Onu ilginç kıla

Vejetaryen timsah Babiya

İran'da akaryakıt krizi! Benzin istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluştu

Rusya'da düzenlenen cenaze hizmetleri fuarından ilginç kareler

NASA açıkladı: Samanyolu galaksisi dışındaki ilk gezegen bulunmuş olabilir