• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
25 Temmuz 2014 Cuma 02:03 | Son Güncelleme:

Erkekler kadınlardan daha çok horluyor

Erkekler kadınlardan daha çok horluyor

Uykuyu işkence haline getiren horlama, yol açtığı gürültü kirliliği bir kenara önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Yapılan araştırmalar erkeklerin kadınlara oranla 3 kat daha fazla horladığını ortaya koydu.

Berda Özdiktaş 
berda.ozdiktas@aksam.com.tr

Obezite ile yakın akraba olan horlama, aşırı kilo nedeniyle yaşamsal riskler doğuran kalp ve damar hastalıklarını adeta gürültülü bir şekilde haber veriyor. DentGroup Çene ve Yüz Protezi Uzmanı Dr. Tuğrul Saygı, horlamayı “Özellikle kilo problemi olan erişkinlerde, dil, yumuşak damak ve küçük dilin gerginliğini kaybederek soluk yolunu daraltması sonucunda, uyku sırasında nefes yolunun çıkardığı gürültülü sestir. Horlamanın, bel ve boyun kalınlığıyla yakından ilgilidir. Ülkemizde nüfusun yüzde 25’inde horlama, yüzde 10’unda ise horlamayla beraber uyku apnesi olduğu tahmin ediliyor. Horlamanın bu denli yaygın bir sağlık problemi olduğu Türkiye’de, erkekler kadınlardan daha fazla horluyor. 

KARIN VE BOYUN BÖLGESİNDEKİ YAĞ ORANI 

Kadınlar, erkeklere göre horlama konusunda daha şanslılar. Erkeklerin yağlanma bölgeleri boyun ve karın bölgelerinde yoğunlaşıyor. Kadınlarda ise basen ve bacak bölgeleri daha yoğun yağlanma bölümleri olduğu için, erkeklerde horlama, kadınlara göre 3 kat daha fazla görülüyor” dedi. 

Yağlanma ana neden 

Horlamada yaşın da önemli bir faktör olduğuna işaret eden uzmanlar erkeklerde 30 yaş ve üstünde gözlendiğini vurguladı. Bununla birlikte kadınlarda menopoz döneminden sonra horlama ve uyku apnesi şikayetinin dramatik olarak arttığına dikkat çekildi. Dr. Saygı, menopoz ile horlamayı şöyle ilişkilendiriyor: Kadınların yaşamında pek çok bedensel ve ruhsal değişimin gözlemlendiği bir dönem olan menopoz, bilinen sıkıntılar dışında horlamanın da habercisi. Kasların gerginliklerinde rolü olan östrojen hormonunun azalmasıyla birlikte, menopoz öncesi kadınların horlama oranı yüzde 10’larda iken menopoz sonrasında yüzde 40’lara kadar çıkıyor. Menopoz sonrası hormonal dengenin değişmesiyle beraber, boyun kaslarındaki gevşemeler erkeklerinkine benziyor ve horlamaya neden oluyor.

Nefes almayı engelliyor! 

Horlama ve uyku apnesi kişinin rahat nefes almasını da engelliyor. Uykuda bu kişilerin kanındaki oksijen miktarı ciddi oranda düşüyor, kalp kandaki bu oksijen açığını kapatmak için normalden daha fazla çalışmaya başlıyor. Bu durum da uzun vadede hipertansiyon, aritmi, kalp krizi gibi tehlikeli kalp damar hastalıklarına ve hatta uykuda ölümlere neden olabilir. Ayrıca horlama sırasında beyin yeterli oksijen alamadığı için ani felç riski de önemli bir tehlike olarak karşımıza çıkıyor.

<p>Bingöl'den kalkan ve Bitlis'in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan helikopterde şehit olan 11 as

Bitlis'teki helikopter kazasında şehit olan kahramanlara veda

Antalya'daki yerleşik yabancılarKovid-19 aşısının ilk dozunu yaptırdı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Bağdat'ta

Türk Kızılay Irak Delegasyonuna ait fırında üretilen ekmekleri mültecilere dağıttı