HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,7381
  • 6,5906
  • 227.059
  • 93.468
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Engel ‘siz’ olmayın!

O. MURAT UYAR / Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı omuyar@gmail.com

x

3 Aralık günü, 1992’den bu yana Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası Engelliler günü olarak kabul edilmiştir. Engellileri anlayabilmek, onların onurları, hakları, refahları için destek olabilmek, siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanına katılımlarıyla toplumun tamamının kazanması amaçlanıyor. 

Akraba evlilikleri önemli sebep 
Yedi milyon fiziksel engelli insanımızın sekiz yüz bininin görme engelli olduğu tahmin ediliyor. Bunların iki yüz bini tam engelli, altı yüz bini ise az gören kişiler. Bu altı yüz bin kişi, çeşitli bakım ve eğitim çalışmalarından en çok fayda sağlayacak grubu oluşturuyor. 
Ülkemizde, aralarında meslektaşlarımın da bulunduğu İlk Bakış Az Görenlere Yardım Derneği, İBAYDER (ibayder.org) gibi bir çok dernek, vakıf ve kuruluş bu konuda fedakarca hizmet ve mücadele veriyorlar. Amaç: Olabildiğince küçük yaşlarda başlatılan tarama ve az görenlere yardımcı yöntemlerle, göz ile beyin arasındaki iletişimi sağlayarak, görmeyi geliştirmek. Son yıllarda engellilere, engel oranlarına göre bakım ücretleri gibi maddi destekler sağlanmakla birlikte teleskopik mercekler, özel kameralı, monitörlü vb cihazların tamamının SGK tarafından karşılanması da beklentiler arasında. 
Bir engelli sadece o bireyi değil, hem aileyi hem de toplumu ilgilendiriyor. Hayatı daha konforlu yaşayabilecek, tüketicilikten üreticiliğe geçebilecek, geleceğini kurabilecek, hayattan zevk alabilecek insanlar yetiştirmek gerekiyor. 

Farkındalık ve bilinç oluşmalı 
Bilinç oluşmadıkça, bu konudaki yaptırımlar caydırıcı olmadıkça, yapılanlar göstermelik olmaktan öteye geçemiyor. Son yıllarda görme engelliler için yapılan hissedilebilir, izli yürüme yollarının, zeminlerinin, kaldırımlardaki rampalı geçişlerin araçlar, işportacılar vb tarafından işgalini üzülerek görüyoruz. 
Lütfen ama lütfen unutmayın: Herkes, hepimiz birer engelli adayıyız! En büyük engel görmezden gelmektir! Engel ‘siz’ olmayın! 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
´Bunlara mı kader mahkumu diyeceğiz´

´Bunlara mı kader mahkumu diyeceğiz´

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Saç dökülmesine iyi gelen besinler, Saç neden dökülür

Tarihleri belli oldu! İşte İstanbul'un yeni metro hatları

En Çok Okunanlar