• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
27 Ocak 2021 Çarşamba 11:13 | Son Güncelleme:

Endişe verici sonuca ulaşıldı: Öldürmese bile kör bırakabiliyor

Endişe verici sonuca ulaşıldı: Öldürmese bile kör bırakabiliyor

İnsanların, yüksek seviyelerde hava kirliliğine maruz kaldıklarında ölmeyenlerin kör olma riskinin arttığı ortaya çıktı.

İngiliz Oftalmoloji Dergisi tarafından yapılan yapılan çalışma yüksek seviyelerde hava kirliliğine maruz kaldığında ölmeyenlerin kör olma riskinin artabileceğini gösteriyor.

Sputnik'te yer alan haberde araştırmada, gözlere giden ve gözlerden gelen yüksek kan akışını havadaki küçük parçacıkların neden olduğu hasara karşı çok daha savunmasız hale getirdiği ortaya çıkarıldı ve hava kirliliğinin zaman içinde görme yetisini büyük ölçüde azalttığını ortaya çıkarıldı.

'2040 YILINA KADAR 300 MİLYON İNSAN ETKİLENEBİLİR'

Bu durum, 2040 yılına kadar AMD'den 300 milyon kişinin etkileneceği anlamına geliyor.

Çalışmada, araştırmacılar trafik kirliliği, azot oksit seviyeleri ve küçük partikül madde verilerini bir araya getirerek katılımcıların evlerinde maruz kaldıkları yıllık ortalama hava kirliliği seviyesini oluşturdular.

Yapılan ölçümler sonucunda, katılımcılar 14 yıl sonra yeniden bir göz muayenesinden geçtiler ve 1286'sına AMD tanısı kondu.

Araştırmada, "Genel olarak, bulgularımız, ortam hava kirliliğinin, özellikle ince (partikül madde) veya yanma ile ilgili partiküllerin AMD riskini etkileyebileceğini gösteriyor. Bulgularımız, hava kirliliğine düşük oranda maruz kalınması halinde bile kirliliğin zararlı etkilerinin arttığına dair kanıtları destekliyor" ifadelerine yer verildi.

Öte yandan, araştırma hava kirliliği ile AMD arasında nedensel bir bağlantı kuramasa da, ikisi arasındaki korelasyonu ortaya çıkan gözlemsel bir niteliğe sahip. Bu nedenle, nedenselliği kesin olarak kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de, hava kirliliğinin yılda yaklaşık yedi milyon ölümle doğrudan bağlantılı olduğunu tahmin ediyor.


Haberin Özeti

Bilim insanları, yoğun hava kirliliğine maruz kalan insanların ölmeseler bile kör kalabileceklerini ortaya koyan bir araştırmaya imza attı.

DETAY
• Havadaki küçük parçacıkların, gözlere giden ve gözlerden gelen kan akışında hasara sebep olduğu ortaya çıkarıldı.
• Çalışmada, 2040 yılına kadar 300 milyon kişinin bu durumdan etkilenebileceği öngörüldü.
• Dünya Sağlık Örgütü, hava kirliliğinin yılda yaklaşık yedi milyon ölümle doğrudan bağlantılı olduğunu tahmin ediyor.
<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü