• $ 6,8223
  • € 7,5691
  • 379.237
  • 105520
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
08 Kasım 2018 Perşembe 01:10 | Son Güncelleme:

Egzamanın çaresi kayışkıran otu

Uzmanlar, kaşıntı ve deri döküntüsüne neden olan egzamadan kurtulmak için 'kayışkıran otu'yla hazırlanan losyonu öneriyor. 

Cilt kuruluğu ve kaşıntıyla ortaya çıkan egzama, kuru ve hassas cilde sahip ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda görülen bir cilt hastalığıdır. Yaklaşık olarak çocukların yüzde 20’sinde yetişkinlerinse yüzde 4’ünde görülür. Bu hastalığın en sık görülen nedeni genetik, ikinci nedeniyse alerjiktir. Cildin yapısındaki yağ miktarında değişim ve deride su kaybı olur. Bu durum kaşıntıya neden olur ve cildin yapısını bozar. Ayrıca egzama ciltte kaşıntının dışında döküntü, kızarıklık, kuruma, kabarma, tahriş ve çatlağa da yol açar. 

Stres de hastalığı tetikliyor

Cilt çok kurudur, sabun ve şampuanlar bunu daha da artırır.  Egzama hastalarının saçlarda sıklıkla konaklar oluşur. Yaz aylarında hafiflemekle birlikte kışın artış gösterir. Sedef hastalığıyla karıştırılan egzamada saçlı deri dışında kaşlar, burun kenarları, kulak arkası, kulak içi ve göğüs, ön yüzü sıklıkla görüldüğü bölgelerdir. Hastalığın atak yapmasında stresin etkisi fazladır. Tedavisinde medikal şampuanlar, steroid içeren losyonlar, kaşıntı giderici tabletler verilir. Bunlara ek olarak bitkisel tedavi yöntemlerine başvurmak isteyenlere 'kayışkıran otu' öneriliyor. İçeriğinde glikozitler, nişasta, reçine, saponin, şeker ve uçucu yağ barındıran kayışkıranla hazırlanan losyon, cilt hastalıklarına şifa oluyor. Bitkisel losyonla düzenli olarak pansuman yapıldığında egzama şikayetlerini azaltıyor.

En çok eller etkilenir

Değişik tipleri bulunan egzamanın en çok görüldüğü organlarımızdan biri ellerdir. Ellerdeki egzama çoğunlukla derinin biyolojik savunma kapasitesinin azalması veya yok olması sonucunda ortaya çıkar. Su, sabun, deterjan ve tozlu ortam gibi faktörler deriyi yıpratır. Çok sık el yıkamakla ve temizlik işlerinde kullanılan çamaşır suyu gibi maddeler de egzamanın gelişmesine zemin oluşturur.

Sarı kantaron kaşıntıyı keser 

Kantarondan elde edilen yağ, cildi yenileme özelliğinden ötürü egzama tedavisinde önerilir. Özellikle saç egzamasını iyileştirir, kaşıntı ve kepeklenmeyi önler. Hücreleri yenileme özelliği vardır. 

Cansız deri

Banyo yapmadan önce saç egzaması olanlar, cansız deriyi canlandıracağı için bir saat öncesinde saç diplerine kantaron yağı sürmelidir. Aynı şekilde vücudunuzun herhangi bir yerinde meydana gelen egzama tedavisi için de cilde yağı sürüp bir saat bekletmelisiniz. Antiseptik özelliği sayesinde açık yaraları da kapatan sarı kantaron yağı, yara olan bölgeye masaj yaparak uygulanmalıdır.


ABD'de polis şiddeti devam ediyor!

ABD'de polis şiddeti devam ediyor!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hindistan'da günlük hayatta neler oluyor?

ABD'de isyan hızla büyüyor