• $7,4719
  • €9,0425
  • 441.791
  • 1556.77
10 Ocak 2021 Pazar 04:07 | Son Güncelleme:

DSÖ'den korkutan doğrulama... 'Mutasyon daha hızlı yayılıyor'

DSÖ'den korkutan doğrulama... 'Mutasyon daha hızlı yayılıyor'

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) Maria Van Kerkhove, Kovid-19'un İngiltere'de ortaya çıkan yeni türünün orijinalden daha hızlı yayıldığını ve bulaşma katsayısını 1.5'a çıkardığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Kovid-19’la mücadele ekibinin lideri Maria Van Kerkhove, önceki gün düzenlediği basın toplantısında koronavürüsün yeni mutasyonunun orijinalden daha hızlı yayıldığını belirterek İngiliz doktorlarının gerçekleştirdiği modellemelerden elde edilen verileri gösterdi. Kerkhove, “Bu veriler, üreme katsayısının 1.1’den 1.5’e yükseldiğini gösteriyor” ifadesini kullandı. Ancak ellerindeki enformasyonun, virüsün “selefi” ile aynı şekilde yayıldığını gösterdiğini kaydeden DSÖ uzmanı, dolayısıyla mücadele yöntemlerinin de aynı olduğunu söyledi.

İKİSİ DE DOLAŞIMDA

İletim zincirini kırmak için daha sıkı çalışmaya ihtiyaç olduğunun altını çizen Kerkhove, ancak paralel olarak orijinal Kovid-19’un dolaşmaya devam etmesinin bu süreci zorlaştırdığını da sözlerine ekledi. DSÖ yetkilisi ayrıca yeni türün daha tehlikeli olduğunu gösteren tek bir kanıta sahip olmadıklarını söyledi. 

FAKİR ÜLKELERE HİÇ ULAŞAMIYOR

DSÖ’nün Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, 36’sı yüksek, 6’sı orta gelirli olmak üzere 42 ülkede Kovid-19 aşılamalarının başladığını belirterek, “Ancak düşük ve orta gelirli ülkelerin çoğunun henüz aşı almadığına dair önümüde açık bir sorun var” dedi. Ghebreyesus, zengin ülkelerin faz 3 çalışmaları biten ve üretime geçilen Kovid-19 aşılarının çoğunu satın aldığına dikkati çekti.

<h3>Akşam Gazetesi Spor Editörü Şafak Gözmen 2021 yılının ilk derbisini Akşam TV izleyenleri için&nb

Beşiktaş - Galatasaray Maç Yorumu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Karadeniz somonuna Japon ilgisi! Önce Vietnam'a, oradan Japonya'ya gidiyor

Beyaza bürünen İstanbul'dan kar manzaraları