• $9,5368
  • €11,1356
  • 549.917
  • 1522.04
25 Ağustos 2021 Çarşamba 15:22 | Son Güncelleme:

Dr. Kerem Turgut Atasoy: Sigara diş implantı kaybına yol açabilir

Dr. Kerem Turgut Atasoy: Sigara diş implantı kaybına yol açabilir

Sigara, sağlığın en büyük düşmanlarından biri. Bu tehlikeli alışkanlığın ağız ve diş sağlığı açısından da büyük zararları var. O zararları Ağız Diş Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Kerem Turgut Atasoy'la konuştuk.

Ağız Diş Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Kerem Turgut Atasoy, sigaranın ağız bölgesindeki bütün iyileşme gereksinimlerini olumsuz yönde etkilediğini söyledi: "Sigaradaki nikotin, kan dolaşımını bozan bir etkiye sahiptir. Ayrıca ağız içindeki dokuların yenilenme mekanizmasına zarar verir. O nedenle yara iyileşmesi bozulur ve ağız içinde iltihaplar oluşur."

AĞIZ KOKUSUNA NEDEN OLUYOR

Sigaranın ağız kokusuna da yol açtığını hatırlatan Dr. Kerem Turgut Atasoy, "Sigara, ağızdaki doğal kimyayı bozarak tükürük akışını azaltır. Buna bağlı olarak ağzın temizlenebilirliği azaldığı için ağız kokusu, bakteri plağı birikimi gibi problemler de baş gösterir" dedi.

AĞIZDA BEYAZ DOKU DEĞİŞİKLİĞİNE DİKKAT!

Dr. Atasoy, sigara bağımlılığının yarattığı en büyük tehlikenin ise "kanser" olduğunu dile getirdi: "Sigara içen kişilerde ağızda kanser öncüsü olarak adlandırdığımız 'lökoplaki' adı verilen beyaz doku değişiklikleri olabilmekte ve hasta tarafından bu durum beyaz doku kalınlaşması şeklinde tarif edilmektedir. Bu gibi bulguların bulunduğu hastalarda uzun vadede ağız kanseri gelişme ihtimali olabileceği için sigara tüketiminin en aza indirilmesi büyük önem teşkil etmektedir."

İMPLANT İLE KEMİĞİN BİRLEŞMESİNİ ENGELLEYEBİLİR

Dr. Kerem Turgut Atasoy, sigaranın ayrıca diş implantlarına da zarar verdiğini sözlerine ekledi: "Dental implant tedavisi olan kişilerde sigaraya bağlı olarak erken dönemde implant ile kemikte birleşememe, uzun dönemde implant çevresinde kemik erime alanları ve implant kaybı gibi ağır komplikasyonlar görülebilmektedir."

  • diş sağlığı
  • sigara bağımlılığı
  • diş kaybı
<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kurtlar koyun sürüsüne saldırdı. O  anlar güvenlik kamerasına ya

Koyun sürüsüne kurt saldırdı

Kahramanmaraş'ın cips tarhanası Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Şuşa'da Cıdır Ovası'nda şehitler için dua etti

İnkaya kazıları Paleolitik dönem insanlarının göçlerine ışık tutacak