• $8,2477
  • €9,6847
  • 498.528
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
01 Şubat 2020 Cumartesi 16:02 | Son Güncelleme:

Domuz gribi nasıl bulaşır?

Domuz gribi nasıl bulaşır"

Domuz gribi belirtileri neler, testi nasıl yapılır? sorusu vatandaşlar tarafından internette araştırılıyor.

Domuz gribi belirtileri neler, testi nasıl yapılır? sorusu arama motorunda yoğun olarak araştırılıyor. Kış aylarında gripler hem küçüklerde hem büyüklerde artış gösteriyor.

DOMUZ GRİBİ (A/H1N1) NEDİR?

Grip kendini yüksek ateş, üşüme-titreme, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, yaygın kas ağrıları ve halsizlikle gösterir. Domuz gribi, A (H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan virüs kaynaklı bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika ve ABD’de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır.

DOMUZ GRİBİ BULAŞICI MI?

Domuz gribi A(H1N1) virüsü bulaşıcıdır ve insandan insana geçmektedir. Domuz gribinin de yine mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülmektedir. Hastalık, solunum salgıları ile bulaşır. Virüs konuşma sırasında solunum yollarından çıkan parçacıklarla 1-2 metreye kadar ulaşabilir. Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır. Bulaştırıcılık hastalık belirtileri ortaya çıkmadan bir gün önce başlar, yedi gün sonrasına kadar sürebilir. Bu süre küçük çocuklarda ve bağışıklık yetmezliği olanlarda daha uzun olabilir. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir. İçme, kullanma ve havuz sularıyla bulaşma gösterilmemiştir.

Domuz gribi yani H1N1 virüsüne bağlı hastalığın bulguları mevsimsel griple benzerdir.

<p>Sahte araç muayene sitesiyle 2 milyon liralık vurgun yapan çete çökertildi. İstanbul, Antalya, Bu

Sahte araç muayene sitesiyle 2 milyon liralık vurgun

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Amerika sokakları yeniden karıştı

Fotoğrafçıların cesaret isteyen pozları